Wydawca treści Wydawca treści

Wyjazd szkoleniowy

W dniach 8 - 11 października br. pracownicy Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Wyjazd służył pogłębianiu wiedzy pracowników poprzez możliwość poznania metod ochrony, hodowli i użytkowania lasu w innych, odmiennych przyrodniczo regionach Polski. Był również wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń.

Zanim dotarliśmy do celu naszej podróży, odwiedziliśmy Nadleśnictwo Łochów (RDLP w Warszawie). Tam mieliśmy okazję zwiedzić zabytkową wyłuszczarnię nasion i poznać cały proces łuszczenia. Obiekt ten pomimo upływu lat i starej technologii działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego i obsługuje wszystkie nadleśnictwa dyrekcji warszawskiej oraz część lubelskiej. W Ośrodku Hodowli Zwierzyny Kamionna, gdzie realizowany jest program reintrodukcji kuropatwy, mieliśmy okazję przekonać się o spektakularnych efektach tego przedsięwzięcia.

W dyrekcji białostockiej zobaczyliśmy i poznaliśmy zasadę działania Zbiornika Wodnego Siemianówka o imponującej powierzchni 3250 ha. Oczywiście na trasie wyjazdu nie zabrakło wizyty w Białowieskim Parku Narodowym i podziwianiu jego walorów przyrodniczych. W tym obszarze ochronnym idealnie widać, iż czołową pozycję pełnią tam funkcje ochronne, edukacyjne i społeczne.

Trzeba przyznać, że wyjazd ten pogłębił naszą wiedzę na temat przyrody, gospodarki leśnej, łowieckiej i pozwolił dostrzec w jakich aspektach różni się praca leśników w odległych regionach naszego kraju oraz z jakimi problemami borykają się tamtejsi gospodarze.

Pracownicy Nadleśnictwa Gniezno pragną gorąco podziękować za gościnność Nadleśniczemu Nadleśnictwa Łochów - Panu Bogusławowi Piątkowi oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Browsk -  Panu Dariuszowi Skirko. Za pomoc i zaangażowanie w realizacji całego przedsięwzięcia dziękujemy także leśniczemu Leśnictwa Krynica (Nadleśnictwo Browsk) - Panu Andrzejowi Niedźwiedziowi.