Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy

20 grudnia na gnieźnieńskim Rynku odbył się pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza została zorganizowana przez Urząd Miejski w Gnieźnie.
Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy

W sobotę 20 grudnia na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Choinki Jedynki 2014

Choinki Jedynki 2014

Dnia 11.12.2014 roku Gniezno było kolejnym przystankiem na trasie XII edycji ,,Choinek Jedynki”. Celem akcji było zebranie funduszy na potrzeby Fundacji Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” oraz Fundacji ,,Pro Artis’’. Akcja ta objęta jest honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej- Anny Komorowskiej.

Ogłoszenie - prace leśne 2015

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie „Usługi z zakresu gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Gniezno w 2015 roku”.

Dzierżawa gruntów rolnych - ogłoszenie o przetargu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych.

OGŁOSZENIE - PRACE LEŚNE 2015

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na usługi z zakresu gospodarki leśnej w 2015 r.
Wyjazd szkoleniowy

Wyjazd szkoleniowy

W dniach 8 - 11 października br. pracownicy Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata

30 września br. na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata zorganizowana przy współudziale Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno.
Dąb Wolności

Dąb Wolności

Dnia 29 września 2014 roku na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Wolności. Posadzenie Dębu Wolności odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Miało ono na celu upamiętnienie 25-tej rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Magazyn Szkółka Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz Nadleśnictwo Gniezno”

Ogłoszenie o zamówieniu - Magazyn Szkółka Leśna Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz.

Ogłoszenie o sprzedaży

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno na podstawie art. 40a, ust. 9, ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2011 r., Nr 12, poz.59 z późn. zm.) ogłasza n/w nieruchomość - pustostan do sprzedaży na zasadach preferencyjnych dla pracowników i byłych pracowników Lasów Państwowych.

Wiata - ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski Nadleśnictwo Gniezno”.
Rodzinny Rajd Rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy

Dnia 24.05.2014r. przy współpracy z Nadleśnictwem Gniezno, Kołem Łowieckim „Krzyżówka” w Witkowie, Kołem Łowieckim „Leśnik” w Skorzęcinie i Stowarzyszeniem „Światowid”, Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

Ogłoszenie - miejsca parkingowe

OGŁOSZENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Ogłoszenie - budowa wiaty edukacyjnej

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski.
Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ul. Wrzesińska 83 62-200 Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony S-2717- 4/2014 na wykonanie zadania pn. „Wykonanie remontów 11 szt. miejsc postoju na terenie Nadleśnictwa Gniezno”.

Inspektor nadzoru inwestorskiego - ogłoszenie

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zapytania ofertowego na zadanie pn.Pełnienie obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego dla zadania pn.: „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”.

Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”
Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

W dniach 5-6 maja br. w hali sportowej Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu "OAZA" odbył się IX Finałowy Turniej Leśników w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora RDLP w Poznaniu.
Szkolenie terenowe

Szkolenie terenowe

W dniu 30 kwietnia br. pracownicy terenowi Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w zorganizowanym szkoleniu z zakresu "Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej - FSC".
Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

29 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbyły się eliminacje IV edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"
Wielki Papieski Festyn Radości

Wielki Papieski Festyn Radości

27 kwietnia 2014 r. Nadleśnictwo Gniezno włączyło się w zorganizowany przez Urząd Miejski w Gnieźnie "Wielki Papieski Festyn Radości". Festyn odbył się z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.
Ogłoszenie

Ogłoszenie

Przetarg nieograniczony - rejestratory

Ogłoszenie

Inspektor nadzoru inwestorskiego
Święto lasu

Święto lasu

4 kwietnia na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się druga edycja akcji zalesieniowej
Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

28 marca pożegnaliśmy leśniczego leśnictwa Kowalewko, który po 45 latach pracy z dniem 01.04.2014 r. odszedł na zasłużoną emeryturę.

Ogłoszenie

Przebudowa drogi leśnej pożarowej
KONKURS Drewno jest wspaniałe

KONKURS Drewno jest wspaniałe

Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie na przedmiot użytkowy lub artystyczny wykonany z drewna pt. "Drewno jest wspaniałe".
XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

Serdecznie witamy w XIV edycji konkursu EKOLIDER za rok szkolny 2013/2014. Mamy nadzieję, że tegoroczna formuła konkursu usatysfakcjonuje zarówno pedagogów jak i bezpośrednich uczestników konkursu.
Weryfikacja umiejętności pilarzy

Weryfikacja umiejętności pilarzy

7 marca 2014 r. na terenie Leśnictwa Stary Dwór zorganizowane zostało szkolenia dla drwali-pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. "Pracuję bezpiecznie - BHP przy pozyskaniu i zrywce drewna" .
„Spiżarnia leśnych zwierząt”

„Spiżarnia leśnych zwierząt”

Dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli od wielu lat pamiętają o swoich leśnych przyjaciołach. W trosce o leśne zwierzęta przywiozły karmę zbierana w ramach akcji „Spiżarnia leśnych zwierząt”.

Konsultacje społeczne

Nadleśnictwa Gniezno ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych w celu wyznaczenia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Żeby susza nie skradła mokradła

Żeby susza nie skradła mokradła

Co do zasady mokradło to teren podmokły. Może być bagnem, torfowiskiem, błotem, ale i zbiornikiem wodnym stale lub okresowo wypełnionym wodą. Woda może w nich płynąć, stać w miejscu, być słodka, słona lub słonawa. Do tego chłoną wodę jak gąbka.

Mokradła mają różne definicje, ale ważną ich cechą jest rola w retencjonowaniu wody. To naturalne systemy gromadzące wodę, która magazynowana jest w okresach wilgotnych, by potem z powrotem mogła zostać powoli uwolniona do środowiska, gdy przyjdzie susza. Zmniejszają ryzyko powodzi i chronią nabrzeża. Są też olbrzymimi magazynami CO2.

Zdjęcie przedstawia płytki strumyk płynący przez zieloną roślinność. Fot. Agata Ożarowska

Mokradła odgrywają ważną rolę w kształtowaniu różnorodności biologicznej. Są środowiskiem życia wielu gatunków roślin i zwierząt. W tym tych bardzo rzadkich, znajdujących się na „czerwonych" listach np. fiołek torfowy, wątlik błotny czy batalion, kulik wielki oraz bąk. Nie spotkacie ich nigdzie indziej.

Od wielu lat w lasach leśnicy budują urządzenia hydrotechniczne spiętrzające wodę tzw. zastawki oraz zbiorniki. Odtwarzane są stawy i mokradła, powstają przepusty i oczka wodne. Istotą małej retencji jest spowalnianie odpływu wody z terenów leśnych. Co do zasady mała retencja nie zakłada budowy dużych obiektów hydrotechnicznych, w postaci tam czy też dużych zbiorników wodnych. Koncentruje się na spowalnianiu odpływu wody, naśladując przy tym przyrodę.

Stąd w ramach projektu „Mokradła” dofinansowanego z Funduszy Norweskich i EOG, leśnicy z 16 Nadleśnictw wybudują lub wyremontują 127 obiektów, które pozwolą zatrzymać wodę, by wzbogacała nasz region.

Torf torfowi nierówny

Przyroda potrafi tworzyć niesamowite sieci powiązań pomiędzy tym, co ożywione i nieożywione. W efekcie daje to unikatowy system naczyń połączonych. Tak jak w przypadku mokradeł, którego jednym z rodzajów są torfowiska.

Woda jest kluczowym elementem w procesie powstawania torfowisk. Jednak równie ważny jest odpowiedni teren i roślinność. Właściwa ich kombinacja pozwala na wytworzenie się środowiska, w którym martwe szczątki roślin szybciej nagromadzają się, niż rozkładają. W efekcie powstają złoża torfu.

Inaczej mówiąc, torf to skała powstała poprzez nawarstwienie się obumarłej roślinności, w różnym stopniu rozkładu. Zalanie wodą powoduje braki tlenu i zahamowanie procesów rozkładu. Grubość warstwy torfu może wahać się od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów.

Zdjęcie przedstawia zabagniony teren porośnięty mchem. Fot. Agata Ożarowska.

Zabagnienie torfowisk pozwala na zahamowanie wzrostu drzew i zachowanie otwartej przestrzeni. Wysychające torfowisko murszeje i zmienia się w las.

Możemy wyróżnić torfowiska niskie, wysokie i przejściowe.

Torfowiska niskie to obszary zasilane żyznymi wodami powierzchniowymi lub podziemnymi. Może to być zarastające jezioro, rozlewisko rzeki lub strumienia. Taflę wody pokrywa coraz grubsza warstwa roślinności, której szczątki odkładają się na dnie w postaci torfu.

Z kolei torfowiska wysokie uzależnione są od opadów. Ukształtowanie terenu utrudnia lub uniemożliwia odpływ wody deszczowej, która jednak jest raczej uboga w składniki odżywcze. Te torfowiska funkcjonują głównie dzięki niezwykłym właściwościom mchów torfowców.

Torfowiska przejściowe to sytuacja pośrednia pomiędzy tymi dwoma typami.