Wydawca treści Wydawca treści

Zwierzyna uwolniona z pułapki

W marcu na terenie Nadleśnictwa Gniezno miały miejsce dwie interwencje związane z pomocą uwięzionym w przypadkowy sposób zwierzętom leśnym.

15 marca po telefonie mieszkańca Gniezna, który informował, że na terenie ogródków w dzielnicy Pławnik jest uwięziona sarna, pracownicy Nadleśnictwa udali się na miejsce. Okazało się, że sarna zaplątała się cewką w siatkę i nie jest w stanie wydostać się z pułapki o własnych siłach. Gospodarz leśnictwa Las Miejski - leśniczy Jarosław Olejniczak uwolnił osłabione zwierzę, które pomimo drobnych otarć o własnych siłach oddaliło się w kierunku lasu.

Do drugiego zdarzenia doszło 23 marca. Straż Leśną zaalarmowali przypadkowi spacerowicze. Uwięziony tym razem był byk daniela. Stalowa linka oraz siatka owinęła się zwierzęciu wokół poroża co całkowicie skrępowało jego ruchy. Do zdarzenia doszło na terenie leśnictwa Wólka. Na miejsce udali się Strażnik Leśny Krzysztof Janowski, dzielnicowy z Posterunku Policji w Strzałkowie asp. Sebastian Kopczyński oraz gospodarze leśnictwa Dolina - leśniczy Dorota Brzozowska oraz podleśniczy Przemysław Reszelewski. Osłabiony i wystraszony byk początkowo nie chciał dopuścić do siebie ludzi. Zadanie było ryzykowne, jednak udało się oswobodzić daniela, który natychmiast się oddalił.

Pocieszeniem zaistniałych sytuacji może być fakt, że ich powodem był nieszczęśliwy wypadek i nie miały nic wspólnego z kłusownictwem. Miejmy nadzieję, że takich wydarzeń będzie jak najmniej. Pamiętajmy, iż w każdej sytuacji zagrożenia życia dzikich zwierząt prosimy o informację, a pospieszymy z pomocą.