Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha

Lasy te występują głównie w Województwie Wielkopolskim, z wyjątkiem jego północnej części, oraz na niewielkich obszarach Województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego. Lesistość zasięgu terytorialnego RDLP, z uwzględnieniem lasów innych własności, stanowi 22 % i jest bardzo zróżnicowana. Dominuje krajobraz rolniczy z rozdrobnionymi kompleksami leśnymi. Wysoką lesistością charakteryzuje się część północna z dużymi, zwartymi kompleksami leśnymi (Puszcza Notecka, Puszcza Zielonka) i Południowa (Lasy Antonińsko-Sycowskie). Na pozostałym obszarze występują wyspowo, dość regularnie rozmieszczone, duże kompleksy leśne jak: Bory Nowotomyskie, Lasy Włoszakowickie, Lasy Nadbaryckie, Lasy Kórnickie, Lasy Czerniejewskie, Lasy Skorzęcińskie, Lasy Czeszewskie, Bory Grodzieckie.

Teren RDLP w Poznaniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, należy głównie do III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej. Niewielki obszar na wschodzie w okolicy Koła (Wysoczyzna Kłodawska) należy do IV Krainy Mazowiecko-Podlaskiej, oraz na Południu w okolicy Sycowa (Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie i Równina Oleśnicka) – do V Krainy Śląskiej. Klimat jest łagodny ze względu na znaczący wpływ powietrza pochodzenia oceanicznego, jednak zróżnicowany. Na krańcach zachodnich średnia temperatura roczna sięga 8,5 0C, na wschodnich spada do 8 0C w związku z postępującą w kierunku wschodnim kontynentalizacją klimatu. Ilość opadów wodnych jest niewielka – około 550 mm rocznie, w części wschodniej spada do 450 mm, na krańcach południowych wzrasta do 650 mm. Otwarte tereny wielkich równin sprzyjają swobodnemu przepływowi mas powietrza o różnym pochodzeniu, stąd duża zmienność zjawisk pogodowych. Termiczny okres wegetacyjny jest długi i przekracza 220 dni, w części wschodniej spada do 210 dni w roku.

Krajobraz ukształtowany został na większości obszaru RDLP - w części północnej i środkowej, w mezoregionach: Puszczy Noteckiej, Pojezierzy Wielkopolskich, Równiny Nowotomyskiej, Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej, Wysoczyzny Leszczyńskiej i Borów Grodzieckich - przez zlodowacenie bałtyckie. Rozległe, sfalowane równiny moren dennych urozmaicone są licznymi pagórkami moren czołowych, piaszczystymi równinami uformowanymi przez odpływające wody z lądolodu i jeziorami na pojezierzach: Poznańskim, Gnieźnieńskim, Międzychodzko-Sierakowskim, Sławskim, Leszczyńskim. Na wielu piaszczystych równinach wiatry uformowały pagórkowate obszary wydmowe, największe z nich charakteryzują Puszczę Notecką.
Krajobraz części południowej - fragmenty Wysoczyzny Leszczyńskiej, Mezoregion Krotoszyński, Wysoczyzna Turecka, Wysoczyzna Kłodawska, Kotlina Żmigrodzka, Milicka i Grabowska, Równina Oleśnicka, Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie - ukształtowany został przez starsze zlodowacenie środkowopolskie, stąd rzeźba tego terenu jest mniej urozmaicona i charakteryzuje się brakiem jezior. Jednak to tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie morenowe w Wielkopolsce – Kobyla Góra (284 m npm).
Charakterystyczna jest obecność w krajobrazie zalewowych dolin rzecznych: Warty, Prosny, Obry i mniejszych rzek, oraz rozległych pradolin: warszawsko-berlińskiej, łączącej bieg środkowej Warty poprzez łęgi obrzańskie do Odry, oraz pradoliny Baryczy.

Z budową geologiczną regionu i lokalizacją lasów w terenach mniej przydatnych dla rolnictwa związana jest jakość gleb leśnych. Około 30 % powierzchni to zalesione dawne grunty rolne. Największe powierzchnie zajmują utworzone z piasków gleby rdzawe i bielicowe, mniejsze – utworzone z glin i innych utworów zwałowych gleby brunatne i płowe. W dolinach zalewowych i obniżeniach terenu dominują, wykształcone w procesach bagiennych, gleby murszaste, czarne ziemie, gleby torfowe i murszowe.

Spośród typów lasów dominują bory świeże i mieszane bory świeże. Siedliska borowe zajmują ogółem 50 % powierzchni. 49 % powierzchni zajmują siedliska lasowe, dominują tutaj lasy mieszane i lasy liściaste, na które składają się głównie grądy z grabem i dąbrowy, a w miejscach wilgotnych, zalewowych, w dolinach rzek i strumieni: łęgi jesionowo-wiązowo-dębowe, wierzbowo-topolowe, 2,8 % zajmują olsy.

Najliczniej spotykanym gatunkiem, w większości siedlisk leśnych jest sosna – na 77,2 % powierzchni. Wyjątkowo duży udział w skali kraju zajmują dęby – 12,6 %. Brzoza i olsza zajmują odpowiednio 3,6 i 4,6 %. Pozostałą niewielką powierzchnię zajmują: świerk, buk, grab i topole.

W borach sosnowych wykształciły się cenne ekotypy sosny. Na zachodnim krańcu – sosna bolewicka, na południowym – sosna rychtalska. W lasach często spotykane są dąbrowy, z których najbardziej znana jest dąbrowa krotoszyńska, jako jeden z największych kompleksów drzewostanów dębu szypułkowego w Polsce, którego drewno osiąga tutaj najwyższą jakość. Cenne dąbrowy dębu bezszypułkowego to dąbrowy: rychtalskie, włoszakowickie, grodziskie i z Puszczy Zielonki.

Trudne warunki przyrodnicze oraz urbanizacja złożyły się na priorytet funkcji ochronnych lasu. Lasy o różnych kategoriach ochronności stanowią 56,3 % powierzchni. Średni wiek drzewostanów to 62 lata. Najwięcej jest drzewostanów, w przedziale 61-80 lat zajmują 20,2 % powierzchni, w przedziale 41-60 lat – 19,8 %. Drzewostanów młodych – w wieku do 40 lat jest 27,7 %, a drzewostany dojrzałe (ponad 80-letnie) jest 25,3 % udziału powierzchniowego. Średnia zasobność drzewostanów wynosi 261 m3ha, a w ciągu roku przyrasta na 1 hektarze lasu około 8,64 m3 brutto masy drzewnej na hektar.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pożar lasu w Cielimowie

Pożar lasu w Cielimowie

W dniu 17.08.2024 r. w godzinach popołudniowych w lasach Nadleśnictwa Gniezno w miejscowości Cielimowo powstał pożar.

    Pożar został zaliczony do kategorii dużych ponieważ objął powierzchnię około 21 ha terenów leśnych. Pożar jest jednym z największych pożarów w historii Nadleśnictwa Gniezno. Największy pożar o powierzchni 118 ha miał miejsce w 1992 r. na terenie leśnictwa Nowaszyce w miejscowości Karniszewo. Był to "czarny rok" dla Lasów Państwowych, czas w którym miały miejsce katastrofalne pożary w Puszczy Noteckiej, w Kuźni Raciborskiej gdzie spaliło się kilka tysięcy hektarów lasów.    

    W akcji gaszenia wzięło udział łącznie dwadzieścia trzy zastępy straży pożarnych, państwowej i ochotniczej. W akcji uczestniczyły jednostki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Gniezna i Komendy Powiatowej PSP we Wrześni, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Niechanowa, Żydowa, Czerniejewa, Trzuskołonia, Mnichowa, Witkowa, Marzenina, Węgierek, Łubowa, Modliszewa, Zdziechowej i Strzyżewa Smykowego. Do akcji gaśniczej wysłano samoloty PZL M18 Dromader z Leśnych Baz Lotniczych, jeden z dyrekcji poznańskiej i dwa samoloty z dyrekcji toruńskiej. Z uwagi na przechodzące w okolicy Ostrowa burze, drugi Dromader dyrekcji poznańskiej nie mógł jednak wystartować, dlatego na pomoc wysłano samoloty z dyrekcji toruńskiej. Wykonano tego dnia 14 zrzutów wody z samolotów. Każdy z samolotów może zabrać ponad 2000 litrów wody, a następnie zrzucić ją na pożar.
Pożar został opanowany pod wieczór jednak akcja trwała dalej ponieważ zabezpieczano granice pożaru i powstające kolejne źródła ognia. Akcja dogaszania pożarzyska była kontynuowana następnego dnia a o skali trudności świadczy ponowne użycie samolotów gaśniczych do walki z podnoszącym się ogniem. Pożarzysko wymaga stałej obserwacji prowadzonej przez osoby dozorujące a także z użyciem drona nadleśnictwa. Po zakończeniu akcji, nadleśnictwo przeprowadzi dokładne szacowanie szkód, analizę podjętych działań i próbę ustalenia przyczyny pożaru.

   Pożar zniszczył około 21 ha uprawy sosnowo-dębowej w wieku 6 lat założonej kosztem i staraniem Nadleśnictwa na terenach poklęskowych powstałych po huraganie z 2017 r. Efekty naszej pracy zostały unicestwione w bardzo krótkim  czasie.  

   Ogień został zgłoszony do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej przez osoby postronne, za co bardzo dziękujemy. Większość pożarów jest zgłaszana właśnie przez osoby przebywające w lesie, co pozwala na szybkie podjęcie działań ratowniczych i zwykle stłumić je w zarodku. Niestety za większość pożarów świadomie bądź przypadkiem odpowiedzialny jest człowiek, stąd nasz apel o zachowanie ostrożności w lesie.  

Dziękujemy strażakom, policji, 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu za możliwość lądowania i zaopatrzenie wodne dla samolotów LBL i wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie akcji.