Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Odzyskujesz – zyskujesz”

„Odzyskujesz – zyskujesz”

„Odzyskujesz – zyskujesz” to akcja zorganizowana w ramach Gnieźnieńskich Dni Recyklingu w ramach której zaproszono mieszkańców Gniezna do oddania makulatury.

Na gnieźnieńskim rynku 12 czerwca można było oddać makulaturę, przekazać nakrętki na cel charytatywny oraz wspomóc darami schronisko dla zwierząt. Akcję zorganizowano dzięki współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno. Mieszkańcy Gniezna przynosili i przywozili makulaturę na gnieźnieński rynek by w zamian otrzymać nasiona roślin łąkowych oraz sadzonkę drzewa, krzewu lub kwiatu. Stosy makulatury powiększały się dość szybko i mimo deszczowej pogody zebrano około 2 ton makulatury. W czasie akcji uzbierano również 120 kg nakrętek w ramach charytatywnej zbiórki oraz karmę dla zwierząt przebywających w gnieźnieńskim schronisku. W ramach akcji gnieźnianie mogli dowiedzieć się o środkach na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację budynku informacyjną w ramach programu "Czyste powietrze”. Tą cenną akcję wsparł URBIS, Miejski Ośrodek Kultury, firma WTÓRJAN BIS i Drukarnią Majorczyk.