O nadleśnictwie

Grunty Nadleśnictwa położone są w województwie wielkopolskim, na terenie dwóch powiatów: gnieźnieńskiego oraz słupeckiego. W zasięgu działalności 13 gmin. Lesistość Nadleśnictwa wynosi 12,9%.

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Ochrona przyrody

W lasach zarządzanych przez PGL LP przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Rezerwaty, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa – to niektóre z nich.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Gniezno prowadzi gospodarkę leśną zgodnie z certyfikatem PEFC o nr PL PEFC-15/0245 przyznanym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ważnym od 13.07.2021 r. do 12.07.2024 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XIX edycja Konkursu "Ekolider"

XIX edycja Konkursu "Ekolider"

To już XIX finał konkursu Ekolider. Podsumowanie działań podjętych przez placówki oświatowe oraz wręczenia nagród Ekoliderom i wyróżnionym placówkom miało miejsce 10 czerwca przy Wiacie Edukacyjnej „Gajówka” Leśnictwa Las Miejski .

W konkursie w bieżącym roku szkolnym udział wzięło około 2700 uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieńskiego.

Konkurs „Ekolider” zachęca dzieci i młodzież do odzysku surowców wtórnych, odzysku nakrętek od butelek PET, prowadzenia kroniki aktywności ekologicznej, pomocy zwierzętom leśnym oraz prowadzenia zbiórki zużytych baterii . Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie od szeregu lat zaprasza do współorganizowania konkursu Nadleśnictwo Gniezno ,Polski Związek Łowiecki, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Urząd Miejski w Gnieźnie.

Na podsumowanie konkursu zapraszane są nagrodzone i wyróżnione placówki reprezentowane przez wybranych nauczycieli oraz uczniów. W tym roku tytuł Ekolidera przyznany został : Przedszkolu Nr 9 „Leśne Ludki” w Gnieźnie Szkole Podstawowej Nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie Wyróżnienia trafiły do następujących placówek: Przedszkola Nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie, Przedszkola Nr 1 „Chatka Puchatka” w Trzemesznie, Przedszkola nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie, Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie. Tytuł Mecenasa Przyrody w 2019 r. otrzymała Społeczna Straż Rybacka Powiatu Gnieźnieńskiego. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!

W kategorii odzysk puszek aluminiowych, zwycięzców nagrodziła Fundacja Na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych, a w kategorii odzysk zużytych baterii - REBA Organizacja Odzysku SA. Sponsorzy: ALKOM, URBIS, WTÓRJAN, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, PEC, MPK.