Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

 

Ochronie prawnej podlegają gatunki grzybów, porostów i mszaków, roślin naczyniowych oraz zwierząt (w tym miejsca rozrodu i regularnego przebywania), gatunki znajdujące się w czerwonych księgach oraz lokalnie uznane za rzadkie i szczególnie cenne. Z rzadkich gatunków chronionych czasowo przebywających i pojawiających się na terenie Nadleśnictwa Gniezno zaobserwowano: bociana czarnego, bielika, czaplę siwą, myszołowa, błotniaka stawowego. Z innych chronionych ptaków gniazdujących i występujących dość pospolicie zaobserwowano: wrony siwe, gawrony, kruki, dzięcioły, kukułki, sowy, gęsi, kaczki, jastrzębie, sokoły, gołębie, żurawie, krętogłowy, łabędzie. - ssaki Z chronionych ssaków zaobserwowano na terenie Nadleśnictwa: wydry, jeże, krety, ryjówki, nietoperze, wiewiórki. Z innych przedstawicieli fauny objętych ochrona można wymienić: - gady : jaszczurki, padalce, zaskrońce, - płazy : ropuchy, kumaki, żaby, rzekotki drzewne, grzebiuszki ziemne.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pożar lasu w Cielimowie

Pożar lasu w Cielimowie

W dniu 17.08.2024 r. w godzinach popołudniowych w lasach Nadleśnictwa Gniezno w miejscowości Cielimowo powstał pożar.

    Pożar został zaliczony do kategorii dużych ponieważ objął powierzchnię około 21 ha terenów leśnych. Pożar jest jednym z największych pożarów w historii Nadleśnictwa Gniezno. Największy pożar o powierzchni 118 ha miał miejsce w 1992 r. na terenie leśnictwa Nowaszyce w miejscowości Karniszewo. Był to "czarny rok" dla Lasów Państwowych, czas w którym miały miejsce katastrofalne pożary w Puszczy Noteckiej, w Kuźni Raciborskiej gdzie spaliło się kilka tysięcy hektarów lasów.    

    W akcji gaszenia wzięło udział łącznie dwadzieścia trzy zastępy straży pożarnych, państwowej i ochotniczej. W akcji uczestniczyły jednostki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Gniezna i Komendy Powiatowej PSP we Wrześni, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Niechanowa, Żydowa, Czerniejewa, Trzuskołonia, Mnichowa, Witkowa, Marzenina, Węgierek, Łubowa, Modliszewa, Zdziechowej i Strzyżewa Smykowego. Do akcji gaśniczej wysłano samoloty PZL M18 Dromader z Leśnych Baz Lotniczych, jeden z dyrekcji poznańskiej i dwa samoloty z dyrekcji toruńskiej. Z uwagi na przechodzące w okolicy Ostrowa burze, drugi Dromader dyrekcji poznańskiej nie mógł jednak wystartować, dlatego na pomoc wysłano samoloty z dyrekcji toruńskiej. Wykonano tego dnia 14 zrzutów wody z samolotów. Każdy z samolotów może zabrać ponad 2000 litrów wody, a następnie zrzucić ją na pożar.
Pożar został opanowany pod wieczór jednak akcja trwała dalej ponieważ zabezpieczano granice pożaru i powstające kolejne źródła ognia. Akcja dogaszania pożarzyska była kontynuowana następnego dnia a o skali trudności świadczy ponowne użycie samolotów gaśniczych do walki z podnoszącym się ogniem. Pożarzysko wymaga stałej obserwacji prowadzonej przez osoby dozorujące a także z użyciem drona nadleśnictwa. Po zakończeniu akcji, nadleśnictwo przeprowadzi dokładne szacowanie szkód, analizę podjętych działań i próbę ustalenia przyczyny pożaru.

   Pożar zniszczył około 21 ha uprawy sosnowo-dębowej w wieku 6 lat założonej kosztem i staraniem Nadleśnictwa na terenach poklęskowych powstałych po huraganie z 2017 r. Efekty naszej pracy zostały unicestwione w bardzo krótkim  czasie.  

   Ogień został zgłoszony do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej przez osoby postronne, za co bardzo dziękujemy. Większość pożarów jest zgłaszana właśnie przez osoby przebywające w lesie, co pozwala na szybkie podjęcie działań ratowniczych i zwykle stłumić je w zarodku. Niestety za większość pożarów świadomie bądź przypadkiem odpowiedzialny jest człowiek, stąd nasz apel o zachowanie ostrożności w lesie.  

Dziękujemy strażakom, policji, 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu za możliwość lądowania i zaopatrzenie wodne dla samolotów LBL i wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie akcji.