Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

 

 

Lasy Nadleśnictwa Gniezno położone są na bogatych w piękne jeziora obszarach Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz Pojezierza Kujawskiego co czyni je atrakcyjnymi dla turystyki i wypoczynku. Szczególnie tereny wokół jezior Skorzęcińskiego i Powidzkiego stanowią bazę wypoczynkową dla dużych aglomeracji miejskich jak Poznań, Gniezno, Konin. Duża penetracja tych terenów sprzyja zwiększonemu zagrożeniu pożarowemu. Wzrost zagrożenia pożarowego powodowany jest również wiosennym wypalaniem łąk i pastwisk, nieostrożnym zachowaniem się ludzi w okresie zbiorów runa leśnego. Z analizy przyczyn powstania pożarów wynika, że 92% pożarów powodowanych jest przez ludzi. W Nadleśnictwie Gniezno dominują drzewostany z gatunkiem panującym sosną na 84% powierzchni leśnej, w wieku do 40 lat co wraz z mało zróżnicowaną strukturą siedliskową może prowadzić do niekorzystnych zjawisk w lasach, związanych z masowymi pojawami szkodników owadzich oraz grzybowych chorób infekcyjnych w większej różnorodności i większym nasileniu. Największą dynamikę zagrożenia lasów przejawiają szkodniki liściożerne drzewostanów iglastych: brudnica mniszka, boreczniki, szczotecznica szarawka, hurmak olchowiec. Znaczącym szkodnikiem grzybowym była opieńka miodowa i huba korzeni. Szkody w uprawach i młodnikach powodują również zwierzęta łowne. Ze względu na specyfikę uszkodzeń, najbardziej zagrożonymi przez zwierzynę są młodsze drzewostany czyli uprawy (1-10 lat) oraz młodniki (11-20 lat). Zagrożenia ze strony zwierzyny wymuszają konieczność zabezpieczania drzew przed zgryzaniem lub spałowaniem różnorodnymi zabiegami ochronnymi ( grodzenie, użycie repelentów itp.).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenie o II przetargu na dzierżawę gruntów rolnych

Ogłoszenie o II przetargu na dzierżawę gruntów rolnych

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza II ofertowy nieograniczony przetarg na dzierżawę gruntów.

Przedmiotem przetargu jest dzierżawa gruntów rolnych, własności Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Gniezno, położonych na terenie administracyjnym nadleśnictwa, przeznaczonych do zagospodarowania rolniczego, których wykazy stanowią załącznik numer 1 podzielony na 2 zestawienia (pakietów) wg Obrębów Leśnych. Mapki z lokalizacją gruntów z w/w wykazów stanowią załącznik numer 2.

Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie w siedzibie Nadleśnictwa Gniezno: – sekretariat I piętro do dnia 11.03.2024 roku do godz. 09:00 z dopiskiem „Przetarg na grunty rolne” nie otwierać przed 11.03.2024 roku, godz. 10:00.

Wadium musi być wniesione na rachunek Nadleśnictwa Gniezno najpóźniej do dnia 11.03.2024r. do godz. 9:00.

Załączniki do pobrania poniżej.