Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych

Obszary Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno znajduje się Obszar Natura 2000 PLH 300026 „Pojezierze Gnieźnieńskie" .

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogłoszenie

Ogłoszenie

Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Gniezno na lata 2023-2032.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu informuje o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Gniezno na lata 2023-2032. Obrady Komisji Założeń Planu odbędą się 4 czerwca 2020 r. o godz. 10:00, w formie wideokonferencji. Istnieje możliwość wzięcia udziału w obradach przez zainteresowane osoby i przedstawicieli instytucji samorządowych. W tym celu należy wysłać do 28.05.br wiadomość na adres k.gielda-pinas@poznan.lasy.gov.pl, z wyrażoną chęcią uczestnictwa oraz własnym adresem mailowym. Założenia do PUL zostaną wyłożone do publicznego wglądu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej : http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/plan_urządzenia_lasu, w dniach od 25 czerwca do 16 lipca 2020 r. Uwagi i wnioski proszę składać na piśmie w terminie do 30 lipca br. na adres Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu ul. Gajowa 10, 61-959 Poznań. Dyrektor RDLP w Poznaniu ww. uwagi i wnioski rozpatrzy w terminie do 7 sierpnia br.