Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości kulturowej, naukowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej. Na terenie Nadleśnictwa Gniezno pomnikami przyrody ożywionej są głównie pojedyncze drzewa oraz ich grupy. Na terenie obrębu Skorzęcin znajduje się 21 pomnikowych dębów w wieku ok. 300 lat, w obrębie Popowo Podleśne 7 ponad 200 letnich dębów, dąb 150-letni oraz sosna czarna i świerk pospolity „ Albin" o imponującym obwodzie 345 cm.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie z Kołami Łowieckimi w sprawie zagospodarowania łowieckiego terenów klęskowych

Spotkanie z Kołami Łowieckimi w sprawie zagospodarowania łowieckiego terenów klęskowych

W dniu 7 sierpnia odbyło się spotkanie pracowników Nadleśnictwa Gniezno z przedstawicielami Kół Łowieckich „Szarak Mieleszyn” i „Szarak” Gniezno gospodarujących na terenach klęskowych dotkniętych huraganowymi wiatrami w dniu 11.08.2017 roku.

Po krótkim wstępie w siedzibie Koła Łowieckiego w „ Szarakówce” w Nowaszycach udano się w teren, gdzie przedstawiono postęp prac przy odnawianiu terenów poklęskowych oraz rozmiar kosztów ponoszonych przez Nadleśnictwo przy zakładaniu, pielęgnacji oraz zabezpieczaniu upraw gatunków liściastych przed zwierzyną płową. Podczas rozmów wyciągnięto wspólne wnioski dotyczące zagospodarowania łowieckiego terenów pokleskowych obejmujące rozmiar pozyskania zwierzyny, miejsca szczególnie narażone na szkody od zwierzyny oraz  prawidłowe rozmieszczenie poletek zgryzowych i zagęszczenie urządzeń łowieckich.