Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Warsztaty dla nauczycieli Mokradła mają moc!
Warsztaty dla nauczycieli Mokradła mają moc!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu w dniach 15.12.2023 oraz 18.12.2023 organizuje bezpłatne szkolenie dla nauczycieli pn. Mokradła mają moc! Warsztaty są przeznaczone dla osób współpracujących z dziećmi i młodzieżą, w szczególności dla nauczycieli klas szkół podstawowych (klasy 4-8). Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z tematyką dotyczącą ochrony zasobów wodnych i mokradeł.
Warsztaty mają charakter praktyczny, tzn. że podczas spotkania będzie kładziony nacisk na warsztatowe metody przekazywania wiedzy.
Każdy uczestnik spotkania otrzyma certyfikat uczestnictwa oraz pakiet edukacyjny.
Zapisy: e-mail: karolina.kapalka@poznan.lasy.gov.pl do dnia 11.12.2023. Liczba miejsc ograniczona.
Program warsztatów znajduje się w załączniku.
Warsztaty są częścią kampanii edukacyjno- promocyjnej w ramach projektu pn. "KOMPLEKSOWA RENATURYZACJA MOKRADEŁ ORAZ ODTWARZANIE NATURALNYCH WILGOTNYCH SIEDLISK PRZYRODNICZYCH NA TERENACH OCHRONNYCH REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W POZNANIU PRZEZ ZWIĘKSZANIE RETENCYJNOŚCI WODNEJ ORAZ SPOWALNIANIE ODPŁYWU WÓD" dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu".