Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Wynikiem tak drastycznej zmiany układu siedlisk jest fakt, że znaczna część drzewostanów 68% powierzchni jest częściowo zgodna z aktualnie określonymi siedliskami. Tak znaczący udzał drzewostanów częściowo zgodnych z siedliskiem wynika z braku w składzie dęba jako gatunku panującego. Aby zmienić powyższy układ zapoczątkowano przebudowę części drzewostanów niezgodnych z siedliskiem przez wprowadzanie podsadzeń dębem, bukiem i świerkiem w drzewostanach młodszych klas wieku. Znaczna część powierzchni leśnej Nadleśnictwa Gniezno około 50% znajduje się na zalesionych gruntach porolnych. Zalesienia te były prowadzone głównie w okresie powojennym. Fakt ten ma istotny wpływ na stukturę wiekową drzewostanów Nadleśnictwa. Około 60% powierzchni leśnej to drzewostany w przedziale wiekowym 20-60 lat. Znajduje to odzwierciedlenie w układzie sortymentowym - 70% pozyskiwanego drewna stanowi drewno średniowymiarowe, którego pozyskanie jest kosztowne w stosunku do cen uzyskanych ze sprzedaży 1 m3 drewna. Taki układ wiekowy determinuje efektywność ekonomiczną Nadleśnictwa. Typy rębni W gospodarstwie zrębowym zasadniczym rodzajem rębni jest rębnia zupełna pasowa Ib z szerokością pasa zrębowego do 60m i powierzchnią zrębu do 4ha. Na siedlisku LMśw w celu przebudowy litych drzewostanów sosnowych na mieszane w miarę możliwości projektowano rębnię gniazdową zupełną IIIa o szerokości pasa manipulacyjnego do 100m i powierzchni do 6ha. W drzewostanach, w których istnieje odnowienie naturalne lub sztuczne lub istnieją możliwości jego uzyskania pod osłoną drzewostanu zastosowano rębnie złożone IIb (częściowa pasowa) lub IIIb (gniazdowa częściowa).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie z Polskim Klubem Ekologicznym

Spotkanie z Polskim Klubem Ekologicznym

W dniu 24 kwietnia w Nadleśnictwie Gniezno miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Polskiego Klubu Ekologicznego z Gniezna

Podczas spotkania terenowego nadleśniczy Michał Michalak wraz z zastępcą Tomaszem Janowiczem starali się przybliżyć uczestnikom charakterystykę prac związanych z gospodarką leśną oraz pozyskaniem drewna. Na terenie Leśnictwa Las Miejski na kilku wybranych przykładach przedstawiono różne rodzaje zabiegów mających za zadanie wymianę pokoleń otaczającego nas lasu oraz zwiększenie bioróżnorodności i odporności na zmiany klimatu przyszłych drzewostanów. Podczas leśnego spaceru skonfrontowano przykład lasu w stanie rozpadu, w którym nie prowadzone są żadne zabiegi gospodarcze oraz drzewostany na różnych etapach rozwoju, gdzie kiedyś zastosowano odpowiednie rodzaje cięć odnowieniowych w celu ich przebudowy. Zwrócono uwagę na nieuchronny proces zamierania starych drzewostanów i konieczność wyprzedzających działań leśników w celu zagospodarowania drewna oraz wprowadzenia nowego pokolenia lasu. 

Dziękujemy za liczne przybycie oraz ciekawą dyskusję a także możliwość udzielenia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wiele wątpliwości i chociaż w niewielkim stopniu przybliżyć pracę leśnika.