Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Wynikiem tak drastycznej zmiany układu siedlisk jest fakt, że znaczna część drzewostanów 68% powierzchni jest częściowo zgodna z aktualnie określonymi siedliskami. Tak znaczący udzał drzewostanów częściowo zgodnych z siedliskiem wynika z braku w składzie dęba jako gatunku panującego. Aby zmienić powyższy układ zapoczątkowano przebudowę części drzewostanów niezgodnych z siedliskiem przez wprowadzanie podsadzeń dębem, bukiem i świerkiem w drzewostanach młodszych klas wieku. Znaczna część powierzchni leśnej Nadleśnictwa Gniezno około 50% znajduje się na zalesionych gruntach porolnych. Zalesienia te były prowadzone głównie w okresie powojennym. Fakt ten ma istotny wpływ na stukturę wiekową drzewostanów Nadleśnictwa. Około 60% powierzchni leśnej to drzewostany w przedziale wiekowym 20-60 lat. Znajduje to odzwierciedlenie w układzie sortymentowym - 70% pozyskiwanego drewna stanowi drewno średniowymiarowe, którego pozyskanie jest kosztowne w stosunku do cen uzyskanych ze sprzedaży 1 m3 drewna. Taki układ wiekowy determinuje efektywność ekonomiczną Nadleśnictwa. Typy rębni W gospodarstwie zrębowym zasadniczym rodzajem rębni jest rębnia zupełna pasowa Ib z szerokością pasa zrębowego do 60m i powierzchnią zrębu do 4ha. Na siedlisku LMśw w celu przebudowy litych drzewostanów sosnowych na mieszane w miarę możliwości projektowano rębnię gniazdową zupełną IIIa o szerokości pasa manipulacyjnego do 100m i powierzchni do 6ha. W drzewostanach, w których istnieje odnowienie naturalne lub sztuczne lub istnieją możliwości jego uzyskania pod osłoną drzewostanu zastosowano rębnie złożone IIb (częściowa pasowa) lub IIIb (gniazdowa częściowa).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolenie „ Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”

Szkolenie „ Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”

W dniu 23.02.2024 r. w Leśnictwie Stary Dwór zorganizowano IX edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn.: „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”. W szkoleniu wzięło udział trzydziestu pilarzy z 9 firm leśnych.

Podczas szkolenia przybliżono zebranym statystykę wypadków w leśnictwie w 2023 r., ze zwróceniem szczególnej uwagi na przyczyny ich powstawania. Pan Mariusz Zieliński – Główny specjalista ds. BHP w RDLP w Poznaniu (zaproszony do roli sędziego w jednej z komisji oceniających pilarzy) zwrócił uwagę zebranym na priorytet pracy na stanowisku drwala – pilarza, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz osobom postronnym. Przypomniano także obowiązujące zasady BHP przy przygotowaniu stanowiska roboczego pilarza oraz omówiono parametry pniaków pozostających po ścince drzew.

Pan Kacper Urbański – wykwalifikowany ratownik medyczny omówił zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym zarówno w wypadkach przy pozyskaniu i zrywce drewna, jak i z innych przyczyn (użądlenia błonkoskrzydłych, udary, zatrzymanie akcji serca).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie weryfikacji na pozycji zrębowej oceniano zarówno przygotowanie pilarzy pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).

W rywalizacji pilarze zaprezentowali wysoki poziom przygotowania, zarówno pod względem umiejętności praktycznych, jak i wiedzy związanej z prawidłową ścinką, zgodną z zasadami BHP.

Najlepszy okazał się p. Tomasz Dolata (ZUL M.Grochowiak), drugie miejsce zajął p. Jacek Kołodziejski (ZUL L. Średziński), a trzecie p. Jarosław Drzewiecki (ZUL  K. Kubasiak).

W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podkreślił bardzo wysoki poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy oraz zwrócił uwagę na konieczność cyklicznego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenie zakończyło się wręczeniem dyplomów, nagród i upominków oraz ciepłym posiłkiem przy ognisku.