Asset Publisher
„Spiżarnia leśnych zwierząt”


Dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli od wielu lat pamiętają o swoich leśnych przyjaciołach. W trosce o leśne zwierzęta przywiozły karmę zbierana w ramach akcji „Spiżarnia leśnych zwierząt”.
Wśród zebranych smakołyków nie zabrakło jabłek, marchwi, kapusty, buraków i nasion. Wielką niespodzianką okazał się paśnik przygotowany przez osoby uczestniczące w zajęciach Świetlicy Socjoterapeutycznej i dostarczony przez rodziców przedszkolaków. Piękna pogoda umożliwiła spędzenie miło czasu podczas wycieczki po lesie.
Asset Publisher
Asset Publisher
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości kulturowej, naukowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej. Na terenie Nadleśnictwa Gniezno pomnikami przyrody ożywionej są głównie pojedyncze drzewa oraz ich grupy. Na terenie obrębu Skorzęcin znajduje się 21 pomnikowych dębów w wieku ok. 300 lat, w obrębie Popowo Podleśne 7 ponad 200 letnich dębów, dąb 150-letni oraz sosna czarna i świerk pospolity „ Albin" o imponującym obwodzie 345 cm.