Położenie

Lasy Nadleśnictwa Gniezno położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej, w dzielnicy Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej.

Historia

Historia Nadleśnictwa Gniezno została zapoczątkowana 1974 roku przystąpieniem przez ówczesnego nadleśniczego Nadleśnictwa Czerniejewo pana Ignacego Sawilskiego, działającego z upoważnienia dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Poznaniu, do prac organizacyjnych związanych z powołaniem Nadleśnictwa z siedzibą w Gnieźnie.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Aby powrócił las...

Aby powrócił las...

To już trzecia jesień podczas której wykonywane są intensywne prace związane z sadzeniem lasu na powierzchniach zniszczonych podczas huraganu w 2017 roku.

Zniszczonych doszczętnie zostało wówczas ok. 2150 ha lasu w nadzorze Nadleśnictwa Gniezno. Prace związane z sadzeniem lasu rozpoczęliśmy już w 2018 roku, sadząc 15 ha. W kolejnym roku las posadziliśmy na 531 ha. Prace te wykonywane są w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy to panują najlepsze warunki przyrodnicze do sadzenia drzewek.

W roku 2019 mogliśmy liczyć na czynny udział wielu chętnych osób, które nas w tych pracach wspomagały. Niestety obecny trudny czas związany z pandemią, nie umożliwia nam kontynuowanie tych działań. Mimo, to akcja sadzenia lasu trwa i tej wiosny na terenie naszego nadleśnictwa posadziliśmy drzewka na powierzchni 324 ha, a podczas aktualnie trwających nasadzeń planujemy zwiększyć tą powierzchnię o kolejne 220 ha lasu.

Aby jednak las mógł ponownie pojawić się na uprzątniętych, pohuraganowych powierzchniach, potrzeba jeszcze wielu lat intensywnej pracy związanej z pielęgnacją i ochroną posadzonych upraw.