Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

 

 

Lasy Nadleśnictwa Gniezno położone są na bogatych w piękne jeziora obszarach Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz Pojezierza Kujawskiego co czyni je atrakcyjnymi dla turystyki i wypoczynku. Szczególnie tereny wokół jezior Skorzęcińskiego i Powidzkiego stanowią bazę wypoczynkową dla dużych aglomeracji miejskich jak Poznań, Gniezno, Konin. Duża penetracja tych terenów sprzyja zwiększonemu zagrożeniu pożarowemu. Wzrost zagrożenia pożarowego powodowany jest również wiosennym wypalaniem łąk i pastwisk, nieostrożnym zachowaniem się ludzi w okresie zbiorów runa leśnego. Z analizy przyczyn powstania pożarów wynika, że 92% pożarów powodowanych jest przez ludzi. W Nadleśnictwie Gniezno dominują drzewostany z gatunkiem panującym sosną na 84% powierzchni leśnej, w wieku do 40 lat co wraz z mało zróżnicowaną strukturą siedliskową może prowadzić do niekorzystnych zjawisk w lasach, związanych z masowymi pojawami szkodników owadzich oraz grzybowych chorób infekcyjnych w większej różnorodności i większym nasileniu. Największą dynamikę zagrożenia lasów przejawiają szkodniki liściożerne drzewostanów iglastych: brudnica mniszka, boreczniki, szczotecznica szarawka, hurmak olchowiec. Znaczącym szkodnikiem grzybowym była opieńka miodowa i huba korzeni. Szkody w uprawach i młodnikach powodują również zwierzęta łowne. Ze względu na specyfikę uszkodzeń, najbardziej zagrożonymi przez zwierzynę są młodsze drzewostany czyli uprawy (1-10 lat) oraz młodniki (11-20 lat). Zagrożenia ze strony zwierzyny wymuszają konieczność zabezpieczania drzew przed zgryzaniem lub spałowaniem różnorodnymi zabiegami ochronnymi ( grodzenie, użycie repelentów itp.).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XIX edycja Konkursu "Ekolider"

XIX edycja Konkursu "Ekolider"

To już XIX finał konkursu Ekolider. Podsumowanie działań podjętych przez placówki oświatowe oraz wręczenia nagród Ekoliderom i wyróżnionym placówkom miało miejsce 10 czerwca przy Wiacie Edukacyjnej „Gajówka” Leśnictwa Las Miejski .

W konkursie w bieżącym roku szkolnym udział wzięło około 2700 uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieńskiego.

Konkurs „Ekolider” zachęca dzieci i młodzież do odzysku surowców wtórnych, odzysku nakrętek od butelek PET, prowadzenia kroniki aktywności ekologicznej, pomocy zwierzętom leśnym oraz prowadzenia zbiórki zużytych baterii . Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie od szeregu lat zaprasza do współorganizowania konkursu Nadleśnictwo Gniezno ,Polski Związek Łowiecki, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Urząd Miejski w Gnieźnie.

Na podsumowanie konkursu zapraszane są nagrodzone i wyróżnione placówki reprezentowane przez wybranych nauczycieli oraz uczniów. W tym roku tytuł Ekolidera przyznany został : Przedszkolu Nr 9 „Leśne Ludki” w Gnieźnie Szkole Podstawowej Nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie Wyróżnienia trafiły do następujących placówek: Przedszkola Nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie, Przedszkola Nr 1 „Chatka Puchatka” w Trzemesznie, Przedszkola nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie, Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie. Tytuł Mecenasa Przyrody w 2019 r. otrzymała Społeczna Straż Rybacka Powiatu Gnieźnieńskiego. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!

W kategorii odzysk puszek aluminiowych, zwycięzców nagrodziła Fundacja Na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych, a w kategorii odzysk zużytych baterii - REBA Organizacja Odzysku SA. Sponsorzy: ALKOM, URBIS, WTÓRJAN, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, PEC, MPK.