Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych

Obszary Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno znajduje się Obszar Natura 2000 PLH 300026 „Pojezierze Gnieźnieńskie" .

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lato w lesie

Lato w lesie

Lato sprzyja spędzaniu czasu w otoczeniu natury.

Kontakt z przyrodą, czyste powietrze, cisza i piękne widoki, to powód dla którego wybieramy las, jako miejsce odpoczynku.

Zajęcia rekreacyjne i edukacyjne trwają w wiacie edukacyjnej „Gajówka” od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Niebawem rozpoczną się pierwsze szkolne wycieczki, a tymczasem z pobytu w Gajówce korzystają dzieci w ramach trwających półkolonii. Tego lata, z pobytu w wiacie, skorzystało około 30 grup kolonijnych.

Dzieci spędzają wakacyjny czas grając w piłkę, skacząc na leśnej skoczni lub korzystając ze ścieżki zmysłów. Mogą również posłuchać leśnego koncertu grając na dendrofonie i poznać życie dzikich pszczół obserwując owady w konstrukcji zasiedlającej.

Przy „Gajówce” rozpoczyna się ścieżka edukacyjna przebiegająca przez las leśnictwa Las Miejski.

Lato trwa, warto wykorzystać piękną pogodę by zadbać o zdrowie wybierając aktywność w lesie. Spacery, marsz nordic walking, jazda na rowerze czy bieganie po lesie to doskonały pomysł na letnie dni.