Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości kulturowej, naukowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej. Na terenie Nadleśnictwa Gniezno pomnikami przyrody ożywionej są głównie pojedyncze drzewa oraz ich grupy. Na terenie obrębu Skorzęcin znajduje się 21 pomnikowych dębów w wieku ok. 300 lat, w obrębie Popowo Podleśne 7 ponad 200 letnich dębów, dąb 150-letni oraz sosna czarna i świerk pospolity „ Albin" o imponującym obwodzie 345 cm.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Spotkanie z Polskim Klubem Ekologicznym

Spotkanie z Polskim Klubem Ekologicznym

W dniu 24 kwietnia w Nadleśnictwie Gniezno miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Polskiego Klubu Ekologicznego z Gniezna

Podczas spotkania terenowego nadleśniczy Michał Michalak wraz z zastępcą Tomaszem Janowiczem starali się przybliżyć uczestnikom charakterystykę prac związanych z gospodarką leśną oraz pozyskaniem drewna. Na terenie Leśnictwa Las Miejski na kilku wybranych przykładach przedstawiono różne rodzaje zabiegów mających za zadanie wymianę pokoleń otaczającego nas lasu oraz zwiększenie bioróżnorodności i odporności na zmiany klimatu przyszłych drzewostanów. Podczas leśnego spaceru skonfrontowano przykład lasu w stanie rozpadu, w którym nie prowadzone są żadne zabiegi gospodarcze oraz drzewostany na różnych etapach rozwoju, gdzie kiedyś zastosowano odpowiednie rodzaje cięć odnowieniowych w celu ich przebudowy. Zwrócono uwagę na nieuchronny proces zamierania starych drzewostanów i konieczność wyprzedzających działań leśników w celu zagospodarowania drewna oraz wprowadzenia nowego pokolenia lasu. 

Dziękujemy za liczne przybycie oraz ciekawą dyskusję a także możliwość udzielenia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wiele wątpliwości i chociaż w niewielkim stopniu przybliżyć pracę leśnika.