Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna

Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna

W dniu 23.02.2023 r. w Leśnictwie Piłka zorganizowano ósmą edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”.

W trakcie szkolenia przedstawiono zebranym statystykę wypadków w leśnictwie w 2022 r., dwa z nich omówiono szczegółowo. Przypomniano także obowiązujące zasady BHP przy przygotowaniu stanowiska roboczego pilarza oraz omówiono parametry pniaków pozostających po ścince drzew.

Pan Krzysztof Wypychowski – wykwalifikowany ratownik medyczny omówił zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pozyskaniu i zrywce drewna.

W trakcie weryfikacji na pozycji zrębowej oceniano zarówno przygotowanie pilarza pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).

W rywalizacji pilarze zaprezentowali wysoki poziom przygotowania, zarówno pod względem umiejętności praktycznych, jak i wiedzy związanej z prawidłową ścinką, zgodną z zasadami BHP.

Najlepszy okazał się p. Tomasz Dolata (ZUL M.Grochowiak), drugie miejsce zajął p. Marek Bagrowski (ZUL „ZRĄB”), a trzecie p. Mariusz Lipiński (ZUL  „ZRĄB”).

W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podkreślił bardzo wysoki poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy, co odzwierciedliło się w uzyskanych wynikach weryfikacji.

Szkolenie zakończyło się wręczeniem dyplomów, nagród i upominków oraz ciepłym posiłkiem przy ognisku.