Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

 

Ochronie prawnej podlegają gatunki grzybów, porostów i mszaków, roślin naczyniowych oraz zwierząt (w tym miejsca rozrodu i regularnego przebywania), gatunki znajdujące się w czerwonych księgach oraz lokalnie uznane za rzadkie i szczególnie cenne. Z rzadkich gatunków chronionych czasowo przebywających i pojawiających się na terenie Nadleśnictwa Gniezno zaobserwowano: bociana czarnego, bielika, czaplę siwą, myszołowa, błotniaka stawowego. Z innych chronionych ptaków gniazdujących i występujących dość pospolicie zaobserwowano: wrony siwe, gawrony, kruki, dzięcioły, kukułki, sowy, gęsi, kaczki, jastrzębie, sokoły, gołębie, żurawie, krętogłowy, łabędzie. - ssaki Z chronionych ssaków zaobserwowano na terenie Nadleśnictwa: wydry, jeże, krety, ryjówki, nietoperze, wiewiórki. Z innych przedstawicieli fauny objętych ochrona można wymienić: - gady : jaszczurki, padalce, zaskrońce, - płazy : ropuchy, kumaki, żaby, rzekotki drzewne, grzebiuszki ziemne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aby powrócił las...

Aby powrócił las...

To już trzecia jesień podczas której wykonywane są intensywne prace związane z sadzeniem lasu na powierzchniach zniszczonych podczas huraganu w 2017 roku.

Zniszczonych doszczętnie zostało wówczas ok. 2150 ha lasu w nadzorze Nadleśnictwa Gniezno. Prace związane z sadzeniem lasu rozpoczęliśmy już w 2018 roku, sadząc 15 ha. W kolejnym roku las posadziliśmy na 531 ha. Prace te wykonywane są w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy to panują najlepsze warunki przyrodnicze do sadzenia drzewek.

W roku 2019 mogliśmy liczyć na czynny udział wielu chętnych osób, które nas w tych pracach wspomagały. Niestety obecny trudny czas związany z pandemią, nie umożliwia nam kontynuowanie tych działań. Mimo, to akcja sadzenia lasu trwa i tej wiosny na terenie naszego nadleśnictwa posadziliśmy drzewka na powierzchni 324 ha, a podczas aktualnie trwających nasadzeń planujemy zwiększyć tą powierzchnię o kolejne 220 ha lasu.

Aby jednak las mógł ponownie pojawić się na uprzątniętych, pohuraganowych powierzchniach, potrzeba jeszcze wielu lat intensywnej pracy związanej z pielęgnacją i ochroną posadzonych upraw.