Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

 

Ochronie prawnej podlegają gatunki grzybów, porostów i mszaków, roślin naczyniowych oraz zwierząt (w tym miejsca rozrodu i regularnego przebywania), gatunki znajdujące się w czerwonych księgach oraz lokalnie uznane za rzadkie i szczególnie cenne. Z rzadkich gatunków chronionych czasowo przebywających i pojawiających się na terenie Nadleśnictwa Gniezno zaobserwowano: bociana czarnego, bielika, czaplę siwą, myszołowa, błotniaka stawowego. Z innych chronionych ptaków gniazdujących i występujących dość pospolicie zaobserwowano: wrony siwe, gawrony, kruki, dzięcioły, kukułki, sowy, gęsi, kaczki, jastrzębie, sokoły, gołębie, żurawie, krętogłowy, łabędzie. - ssaki Z chronionych ssaków zaobserwowano na terenie Nadleśnictwa: wydry, jeże, krety, ryjówki, nietoperze, wiewiórki. Z innych przedstawicieli fauny objętych ochrona można wymienić: - gady : jaszczurki, padalce, zaskrońce, - płazy : ropuchy, kumaki, żaby, rzekotki drzewne, grzebiuszki ziemne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Posadź drzewko z Prezydentem RP

Posadź drzewko z Prezydentem RP

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na grzyby i zwierzęta. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworząc klimat i dobre samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, jak również dla nas.

Potrzeba sadzenia nowych drzew jest ogromna, dlatego Prezydent RP - Andrzej Duda wraz z żoną i polskimi leśnikami, zainicjowali akcję sadzenia lasu pod hasłem SadziMY. W tym roku, w związku z nietypową sytuacją, z jaką się zmagamy na świecie, symboliczne drzewko będzie można zasadzić na swoim ogródku.

Akcja SadziMY z prezydentem została przeniesiona na jesień. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. 

W ramach akcji, w dniu 24.04.2020 r., w siedzibie każdego z nadleśnictw będą czekały na Państwa darmowe sadzonki drzew leśnych, które następnie (zgodnie z zamieszczoną instrukcją) będą Państwo mogli  posadzić na swoim ogródku. Sadzonki będą rozdawane w godzinach od 10.00 do 14.00 do wyczerpania zapasów.

 

Sadzonki można odebrać po wcześniejszym kontakcie e-mailowym bądź telefonicznym z pracownikami Nadleśnictwa. Sadzonki będą wydawane z siedziby leśnictwa Las Miejski, ul. Wrzesińska 83, tel. 660 796 148

O sposobach sadzenia drzew opowiada również Zdobysław z kanału Oblicza Lasu.