Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

 

 

Lasy Nadleśnictwa Gniezno położone są na bogatych w piękne jeziora obszarach Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz Pojezierza Kujawskiego co czyni je atrakcyjnymi dla turystyki i wypoczynku. Szczególnie tereny wokół jezior Skorzęcińskiego i Powidzkiego stanowią bazę wypoczynkową dla dużych aglomeracji miejskich jak Poznań, Gniezno, Konin. Duża penetracja tych terenów sprzyja zwiększonemu zagrożeniu pożarowemu. Wzrost zagrożenia pożarowego powodowany jest również wiosennym wypalaniem łąk i pastwisk, nieostrożnym zachowaniem się ludzi w okresie zbiorów runa leśnego. Z analizy przyczyn powstania pożarów wynika, że 92% pożarów powodowanych jest przez ludzi. W Nadleśnictwie Gniezno dominują drzewostany z gatunkiem panującym sosną na 84% powierzchni leśnej, w wieku do 40 lat co wraz z mało zróżnicowaną strukturą siedliskową może prowadzić do niekorzystnych zjawisk w lasach, związanych z masowymi pojawami szkodników owadzich oraz grzybowych chorób infekcyjnych w większej różnorodności i większym nasileniu. Największą dynamikę zagrożenia lasów przejawiają szkodniki liściożerne drzewostanów iglastych: brudnica mniszka, boreczniki, szczotecznica szarawka, hurmak olchowiec. Znaczącym szkodnikiem grzybowym była opieńka miodowa i huba korzeni. Szkody w uprawach i młodnikach powodują również zwierzęta łowne. Ze względu na specyfikę uszkodzeń, najbardziej zagrożonymi przez zwierzynę są młodsze drzewostany czyli uprawy (1-10 lat) oraz młodniki (11-20 lat). Zagrożenia ze strony zwierzyny wymuszają konieczność zabezpieczania drzew przed zgryzaniem lub spałowaniem różnorodnymi zabiegami ochronnymi ( grodzenie, użycie repelentów itp.).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie z Kołami Łowieckimi w sprawie zagospodarowania łowieckiego terenów klęskowych

Spotkanie z Kołami Łowieckimi w sprawie zagospodarowania łowieckiego terenów klęskowych

W dniu 7 sierpnia odbyło się spotkanie pracowników Nadleśnictwa Gniezno z przedstawicielami Kół Łowieckich „Szarak Mieleszyn” i „Szarak” Gniezno gospodarujących na terenach klęskowych dotkniętych huraganowymi wiatrami w dniu 11.08.2017 roku.

Po krótkim wstępie w siedzibie Koła Łowieckiego w „ Szarakówce” w Nowaszycach udano się w teren, gdzie przedstawiono postęp prac przy odnawianiu terenów poklęskowych oraz rozmiar kosztów ponoszonych przez Nadleśnictwo przy zakładaniu, pielęgnacji oraz zabezpieczaniu upraw gatunków liściastych przed zwierzyną płową. Podczas rozmów wyciągnięto wspólne wnioski dotyczące zagospodarowania łowieckiego terenów pokleskowych obejmujące rozmiar pozyskania zwierzyny, miejsca szczególnie narażone na szkody od zwierzyny oraz  prawidłowe rozmieszczenie poletek zgryzowych i zagęszczenie urządzeń łowieckich.