Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych

Obszary Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno znajduje się Obszar Natura 2000 PLH 300026 „Pojezierze Gnieźnieńskie" .

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Odzyskujesz – zyskujesz”

„Odzyskujesz – zyskujesz”

„Odzyskujesz – zyskujesz” to akcja zorganizowana w ramach Gnieźnieńskich Dni Recyklingu w ramach której zaproszono mieszkańców Gniezna do oddania makulatury.

Na gnieźnieńskim rynku 12 czerwca można było oddać makulaturę, przekazać nakrętki na cel charytatywny oraz wspomóc darami schronisko dla zwierząt. Akcję zorganizowano dzięki współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno. Mieszkańcy Gniezna przynosili i przywozili makulaturę na gnieźnieński rynek by w zamian otrzymać nasiona roślin łąkowych oraz sadzonkę drzewa, krzewu lub kwiatu. Stosy makulatury powiększały się dość szybko i mimo deszczowej pogody zebrano około 2 ton makulatury. W czasie akcji uzbierano również 120 kg nakrętek w ramach charytatywnej zbiórki oraz karmę dla zwierząt przebywających w gnieźnieńskim schronisku. W ramach akcji gnieźnianie mogli dowiedzieć się o środkach na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację budynku informacyjną w ramach programu "Czyste powietrze”. Tą cenną akcję wsparł URBIS, Miejski Ośrodek Kultury, firma WTÓRJAN BIS i Drukarnią Majorczyk.