Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych

Obszary Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno znajduje się Obszar Natura 2000 PLH 300026 „Pojezierze Gnieźnieńskie" .

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prace przy sporządzaniu operatu glebowo - siedliskowego

Prace przy sporządzaniu operatu glebowo - siedliskowego

Trwające obecnie w Nadleśnictwie Gniezno prace glebowo-siedliskowe wykonywane przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Poznaniu są okazją do zasięgnięcia u specjalistów poszerzonej wiedzy na temat typów siedlisk i gleb występujących na naszym terenie.

W dniu 01.09.2020 r. podczas części kameralnej zapoznaliśmy się z metodyką i zakresem prowadzonych prac. W trakcie wizji terenowej w leśnictwach Kowalewko i Nowaszyce pracownicy BULiGL przedstawili specyfikę poszczególnych siedlisk leśnych na podstawie sporządzonych profili glebowych. Spotkanie stworzyło możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących zagospodarowania terenów poklęskowych.