Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy

W sobotę 20 grudnia na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Choinki Jedynki 2014

Choinki Jedynki 2014

Dnia 11.12.2014 roku Gniezno było kolejnym przystankiem na trasie XII edycji ,,Choinek Jedynki”. Celem akcji było zebranie funduszy na potrzeby Fundacji Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” oraz Fundacji ,,Pro Artis’’. Akcja ta objęta jest honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej- Anny Komorowskiej.

Ogłoszenie - prace leśne 2015

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie „Usługi z zakresu gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Gniezno w 2015 roku”.

Dzierżawa gruntów rolnych - ogłoszenie o przetargu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych.

OGŁOSZENIE - PRACE LEŚNE 2015

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na usługi z zakresu gospodarki leśnej w 2015 r.
Wyjazd szkoleniowy

Wyjazd szkoleniowy

W dniach 8 - 11 października br. pracownicy Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata

30 września br. na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata zorganizowana przy współudziale Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno.
Dąb Wolności

Dąb Wolności

Dnia 29 września 2014 roku na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Wolności. Posadzenie Dębu Wolności odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Miało ono na celu upamiętnienie 25-tej rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Magazyn Szkółka Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz Nadleśnictwo Gniezno”

Ogłoszenie o zamówieniu - Magazyn Szkółka Leśna Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz.

Ogłoszenie o sprzedaży

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno na podstawie art. 40a, ust. 9, ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2011 r., Nr 12, poz.59 z późn. zm.) ogłasza n/w nieruchomość - pustostan do sprzedaży na zasadach preferencyjnych dla pracowników i byłych pracowników Lasów Państwowych.

Wiata - ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski Nadleśnictwo Gniezno”.
Rodzinny Rajd Rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy

Dnia 24.05.2014r. przy współpracy z Nadleśnictwem Gniezno, Kołem Łowieckim „Krzyżówka” w Witkowie, Kołem Łowieckim „Leśnik” w Skorzęcinie i Stowarzyszeniem „Światowid”, Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

Ogłoszenie - miejsca parkingowe

OGŁOSZENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Ogłoszenie - budowa wiaty edukacyjnej

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski.
Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ul. Wrzesińska 83 62-200 Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony S-2717- 4/2014 na wykonanie zadania pn. „Wykonanie remontów 11 szt. miejsc postoju na terenie Nadleśnictwa Gniezno”.

Inspektor nadzoru inwestorskiego - ogłoszenie

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zapytania ofertowego na zadanie pn.Pełnienie obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego dla zadania pn.: „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”.

Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”
Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

W dniach 5-6 maja br. w hali sportowej Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu "OAZA" odbył się IX Finałowy Turniej Leśników w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora RDLP w Poznaniu.
Szkolenie terenowe

Szkolenie terenowe

W dniu 30 kwietnia br. pracownicy terenowi Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w zorganizowanym szkoleniu z zakresu "Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej - FSC".
Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

29 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbyły się eliminacje IV edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"
Wielki Papieski Festyn Radości

Wielki Papieski Festyn Radości

27 kwietnia 2014 r. Nadleśnictwo Gniezno włączyło się w zorganizowany przez Urząd Miejski w Gnieźnie "Wielki Papieski Festyn Radości". Festyn odbył się z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.
Ogłoszenie

Ogłoszenie

Przetarg nieograniczony - rejestratory

Ogłoszenie

Inspektor nadzoru inwestorskiego
Święto lasu

Święto lasu

4 kwietnia na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się druga edycja akcji zalesieniowej
Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

28 marca pożegnaliśmy leśniczego leśnictwa Kowalewko, który po 45 latach pracy z dniem 01.04.2014 r. odszedł na zasłużoną emeryturę.

Ogłoszenie

Przebudowa drogi leśnej pożarowej
KONKURS Drewno jest wspaniałe

KONKURS Drewno jest wspaniałe

Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie na przedmiot użytkowy lub artystyczny wykonany z drewna pt. "Drewno jest wspaniałe".
XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

Serdecznie witamy w XIV edycji konkursu EKOLIDER za rok szkolny 2013/2014. Mamy nadzieję, że tegoroczna formuła konkursu usatysfakcjonuje zarówno pedagogów jak i bezpośrednich uczestników konkursu.
Weryfikacja umiejętności pilarzy

Weryfikacja umiejętności pilarzy

7 marca 2014 r. na terenie Leśnictwa Stary Dwór zorganizowane zostało szkolenia dla drwali-pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. "Pracuję bezpiecznie - BHP przy pozyskaniu i zrywce drewna" .
„Spiżarnia leśnych zwierząt”

„Spiżarnia leśnych zwierząt”

Dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli od wielu lat pamiętają o swoich leśnych przyjaciołach. W trosce o leśne zwierzęta przywiozły karmę zbierana w ramach akcji „Spiżarnia leśnych zwierząt”.

Konsultacje społeczne

Nadleśnictwa Gniezno ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych w celu wyznaczenia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pierwszy rezerwat przyrody w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” otwarty na Podkarpaciu

Pierwszy rezerwat przyrody w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” otwarty na Podkarpaciu

„Mur Krzeczkowski” uroczyście otwiera listę 100 nowo powołanych rezerwatów. To także setny rezerwat przyrody na obszarze Podkarpacia. Leśnicy w ramach jubileuszowej inicjatywy zgłosili ponad 200 propozycji terenów do objęcia ochroną rezerwatową. 4 grudnia 2024 r., RDOŚ w Rzeszowie uroczyście podpisał akt ustanowienia rezerwatu „Mur Krzeczkowski”.

Pierwszy rezerwat przyrody w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” otwarty na Podkarpaciu „Mur Krzeczkowski” uroczyście otwiera listę 100 nowo powołanych rezerwatów. To także setny rezerwat przyrody na obszarze Podkarpacia. Leśnicy w ramach jubileuszowej inicjatywy zgłosili ponad 200 propozycji terenów do objęcia ochroną rezerwatową. 4 grudnia 2024 r., RDOŚ w Rzeszowie uroczyście podpisał akt ustanowienia rezerwatu „Mur Krzeczkowski”.

W ślad za nim, w całym kraju, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska złożyli podpisy pod aktami ustanawiającymi rezerwaty na obszarze województw, w których są gospodarzami. Powierzchnia 53 nowych rezerwatów obejmuje obszar ponad 3 400 ha. To około 3% aktualnej powierzchni leśnej objętej ochroną rezerwatową.

-Dziś, wraz z ustanoweniem rezerwatu „Mur Krzeczkowski”, rozpoczynamy proces ustanawiania pierwszych 53 rezerwatów. To symboliczny moment - ponad 100 kolejnych rezerwatów powstanie w ciągu najbliższych miesięcy, wypełniając tym samym obietnicę „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” - powiedział dr Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podczas uroczystego podpisania aktu utworzenia rezerwatu 4 grudnia br.

Proces powoływania rezerwatów przyrody jest czasochłonny i skomplikowany. Do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, od leśników z całej Polski, wpłynęło w tym roku ponad 200 propozycji  ustanowienia nowych rezerwatów w całym kraju. Kolejnym krokiem w tym procesie były konsultacje społeczne, które RDOŚ ogłosiły na swoich obszarach. Wszystkie opinie, które wpłynęły podczas konsultacji stanowiły podstawę do gruntownej analizy. Całość procesu konsultacji została zebrana w raportach dostępnych dla wszystkich na stronach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Następnym etapem były wspólne wizje terenowe leśników i pracowników RDOŚ w planowanych rezerwatach. Aktualnie w Regionalnych Dyrekcjach Ochrony Środowiska trwają prace nad przygotowaniem kolejnych zarządzeń wyznaczających poszczególne rezerwaty.

Pierwsze 53 rezerwaty, na czele z nowym rezerwatem „Mur Krzeczkowski”, 4 grudnia br. zostały kolejno powołane w całym kraju.

- Lasy Państwowe „skrywają” wiele cennych i unikatowych przyrodniczo miejsc. Takie perełki, jak znajdujący się na terenie leśnictw Krzeczkowa i Cisowa w Nadleśnictwie Krasiczyn, powoływany dziś rezerwat, jest ogromną wartością przyrodniczą. Lokalni leśnicy dbali o to szczególne miejsce od wielu lat. Jako Lasy Państwowe jesteśmy wykonawcą zadań powierzanych nam przez państwo. Zwłaszcza tych zadań, które są wyrazem troski o przyrodę. Każdy z nas – leśników – rozumie i docenia ogromną wagę konieczności ochrony takich miejsc i czuje się za nie odpowiedzialny, zarówno służbowo, jak i moralnie – bo leśnicy to przede wszystkim przyrodnicy – podsumował Witold Koss - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

-To wyjątkowa chwila i wyjątkowe wydarzenie, swego rodzaju nowa karta w historii rezerwatów, jak i ochrony przyrody na Podkarpaciu. Ten setny rezerwat jest początkiem nowej drogi w ochronie podkarpackiej  przyrody -  powiedział dr Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie składając podpis na zarządzeniu wyznaczającym nowy rezerwat  „Mur Krzeczkowski”.

Co charakteryzuje rezerwaty i kto je wyznacza?

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Wyznaczają je Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska, w oparciu o wnioski złożone przez wnioskodawców. Proces ten odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Inicjatorami utworzenia rezerwatów przyrody bardzo często są leśnicy, którzy na co dzień pracują z przyrodą i identyfikują jej najcenniejsze fragmenty. Obecnie w Polsce mamy około 1500 rezerwatów przyrody, a ponad 1300 z nich znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

-Rezerwaty przyrody to utrwalone w naszej historii formy ochrona przyrody. Proces ich tworzenia rozpoczął się ok. 100 lat temu. Na przestrzeni lat ochroną przyrody zajmowali się leśnicy, naukowcy i urzędnicy, ale także działacze społeczni - wyjaśniła dr inż. Agnieszka Marcela Regionalny Konserwator Przyrody w Rzeszowie, nawiązując do historii rezerwatów.

Rezerwat „Mur Krzeczkowski”. Powierzchnia i lokalizacja rezerwatu

Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” zajmuje powierzchnię 62,44 ha i administracyjnie leży na terenie m. Krzeczkowa w gminie Krasiczyn. Grunty wchodzące w skład rezerwatu znajdują się w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Krasiczyn, zaś zgodnie z podziałem powierzchniowym przyjętym w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krasiczyn na lata 2018-2027, zlokalizowany jest w leśnictwach Krzeczkowa i Cisowa. Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” leży w obrębie obszarów Natura 2000: Pogórze Przemyskie PLB180001 i Ostoja Przemyska PLH180012.

Charakterystyka obszaru

Rezerwat chroni unikalną wychodnię skalną – skarpę denudacyjną typu „kuesta”, zbudowaną z twardych margli krzemionkowych rozpadający się na ostrokrawędzisty gruz. Formacja ta powstała w wyniku długotrwałych procesów geologicznych, które poprzez powolną erozję okalających rezerwat, bardziej miękkich warstw skalnych, wypreparowały charakterystyczny skalny mur. Charakterystyczne „tektoglify” na powierzchni skał to ślady ruchów tektonicznych masywu oraz poślizgu warstw skalnych, które tworzą fascynujące wzory. Wokół formacji rośnie buczyna karpacka, a jednym z ciekawszych elementów flory jest języcznik zwyczajny Asplenium scolopendrium.

Języcznik zwyczajny to roślina, która preferuje wilgotne, zacienione stanowiska, szczególnie na stromych, skalistych zboczach. W rezerwacie „Mur Krzeczkowski” znajduje dla siebie idealne warunki, porastając strome, skalne zbocza wychodni, gdzie gleba jest cienka, a wilgotność względnie wysoka. Ta rzadko spotykana roślina jest cennym elementem flory rezerwatu. 

Rezerwat już wcześnie był przedmiotem zainteresowania naukowego. Jego unikalna forma geologiczna została odnotowana m.in. w Przeglądzie Geologicznym (Nr 6, czerwiec 1988) oraz w Przewodniku LIX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Na terenie rezerwatu znajduje się stanowisko dokumentacyjne „Mur Krzeczkowski”, stanowiące cenne źródło wiedzy o geologii tego obszaru. Powstało ono w 2007 r. i zajmuje powierzchnię 0,45 ha.

Uzasadnienie ochrony

Celem ochrony w rezerwacie przyrody jest zachowanie skarpy denudacyjnej typu „kuesta”, zbudowanej z twardych margli krzemionkowych oraz stanowisko języcznika zwyczajnego Asplenium scolopendrium.