Lasy HCV

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC, przyznawany dla zarządzających lasami zgodnie z określonymi zasadami i kryteriami. Zasady te obejmują m.in. przestrzeganie regulacji prawnych danego kraju, racjonalne czerpanie korzyści z lasu, ochronę przyrody i bioróżnorodności leśnej, ochronę lasów o szczególnej wartości, jak i przestrzeganie zasad współpracy z lokalną ludnością.

W celu osiągnięcia zgodności ze standardami FSC jesteśmy zobowiązani do wyznaczania lasów o wysokiej wartości, które występują na terenie RDLP w Poznaniu. Na wskazanych obszarach działania gospodarcze będą dostosowane do wymogów ochrony wartości takich lasów. Obszary te będziemy desygnować jako Szczególne Wartości Ochronne (ang. High Conservation Values - HCV).

Kategorie lasów HCV, które występują w Nadleśnictwie Gniezno:

HCV 1.1. a - Użytki ekologiczne desygnowane jako pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - 58,89 ha;

HCV 1.2. - Strefy ochronne wokół stanowisk zwierząt, roślin lub grzybów chronionych:
                    - całoroczne - 53,12 ha;
                    - okresowe - 248,63 ha;
              - Ostoje i stanowiska gatunków będących przedmiotem ochrony w obszarach Natura 2000 - 81,44 ha;

HCV 3.1.a - skrajne rzadkie i ginące ekosystemy i siedliska: buczyny storczykowe (9150), świetliste dąbrowy (91I0), lasy zboczowe (9180), bory bagienne (91I0), brzeziny i świerczyny bagienne:
                  - świetliste dąbrowy - 49,24 ha;
                  - brzeziny i świerczyny bagienne - 10,6 ha;


HCV 3.1.b -  Inne typy leśnych siedlisk przyrodniczych zaklasyfikowane jako znajdujące się w dobrym lub doskonałym stanie ochrony i reprezentowalności A (FV) lub B(U wg kryteriów przyjętych dla Standardowych Formularzy Danych sporządzanych w ramach sieci Natura 2000:
                 - w stanie A (FV) - 50,64 ha;
                 - w stanie B (U1) - 247,17 ha;

HCV 3.1. c -  Nieleśne typy siedlisk przyrodniczych Natura 2000, z wyjątkiem zbiorowisk mogących wymagać czynnej ochrony - 148,91 ha;

HCV 3.2. a - Skrajnie rzadkie i ginące ekosystemy i siedliska: grądy, buczyny, jedliny, łęgi, świerkowe bory górnoreglowe, dolnoreglowe bory jodłowo -świerkowe:
                - grądy - 339,91 ha;
                - łęgi - 222,04 ha;

HCV 3.2. b -  Lasy zaklasyfikowane jako znajdujące się w dobrym lub doskonałym stanie ochrony i reprezentatywności A (FV) lub B (U1) wg kryteriów przyjętych dla Standardowych Formularzy Danych sporządzanych w ramach sieci Natura 2000:
                 - w stanie B (U1) - 81,74 ha;

HCV 3.2.c - Nieleśne typy siedlisk przyrodniczych Natura 2000, mogące wymagać czynnej ochrony - 56,36 ha;

HCV 4.1. - Lasy wodochronne - 3319,66 ha;

HCV 4.2. - Lasy glebochronne - 64,46 ha;

HCV 4.3. - Usługi ekosystemowe (lasy o zwiększonej funkcji społecznej) - 2104,53 ha;

HCV 6.1. - Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym globalnym, krajowym lub lokalnym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym:
              - miejsca historyczne - 3 szt.;
              - inne (mogiły) - 13 szt.;

HCV 6.2. - Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, gospodarczym lub religijnym dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych.
              - cmentarze - 0,23 ha (1 szt.);
              - pomniki - 5 szt.;
              - miejsca kultu religijnego - 0,1 (8 szt.);
              - kapliczki - 4 szt.

Kategoria ta wyznaczana jest po uzyskaniu opinii lokalnych społeczności, w procesie konsultacji społecznych.

 

Uwagi i propozycje lasów HCV prosimy zgłaszać załączonym poniżej formularzem zgłaszania propozycji w ramach konsultacji społecznych na adres mailowy Nadleśnictwa Gniezno: gniezno@poznan.lasy.gov.pl

 

Osobami do kontaktu w sprawie identyfikacji lasów HCVF są:

z ramienia Nadleśnictwa Gniezno – Karol Stube, tel. 61 4264611 , e-mail: karol.stube@poznan.lasy.gov.pl;

z ramienia RDLP w Poznaniu - Marlena Kowalkowska, tel. 061 668 44 36, e-mail: marlena.kowalkowska@poznan.lasy.gov.pl.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Lasy na nowe 100-lecie” – leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie

„Lasy na nowe 100-lecie” – leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie

Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa - wynika z badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju. Łącznie zalesionych i odnowionych zostanie 55127 hektarów. Posadzonych zostanie pół miliarda drzew.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami sadzą nowe pokolenia drzew w różnych zakątkach kraju. Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywają się we wszystkich regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych, a udział w nich biorą uczniowie, harcerze, seniorzy, dziennikarze oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia to ponad 100 hektarów.

Akcja to nie tylko wspólne sadzenie – to także okazja do spotkania z przyrodą i rozmowy z leśnikami, którzy każdego dnia opiekują się lasami. Dla wielu uczestników to pierwszy krok do zrozumienia, czym naprawdę jest zrównoważona gospodarka leśna i jak wygląda ona w praktyce – z dala od mitów i stereotypów.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w 2025 roku zaplanowano wprowadzenie nowego pokolenia lasu na powierzchni odpowiadającej 1/3 obszaru Puszczy Zielonki. 

– Najlepiej przekonać się na miejscu, czym naprawdę zajmują się leśnicy. To nie są jacyś „producenci drewna”, tylko przyrodnicy, którzy każdego dnia planują, chronią i odnawiają lasy. Każdy, kto posadził z nami choć jedno drzewo, wie, ile wiedzy, pracy i zaangażowania za tym stoi – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ta akcja to sposób, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda nasza codzienność i zaprosić wszystkich do wspólnego działania – dodaje.

W obliczu postępujących zmian klimatu ważna jest różnorodność gatunkowa. Drzewa sadzone dziś muszą radzić sobie z suszą, silnym wiatrem i zagrożeniami biologicznymi – dlatego skład gatunkowy jest dobierany do lokalnych warunków siedliskowych, tak aby lasy były zdrowsze, bardziej odporne i trwałe.

Zrównoważona gospodarka leśna oznacza, że w miejscu każdego pozyskanego drzewa pojawiają się młode drzewka, a polskie lasy są jednymi z najzasobniejszych w Europie.

- Ostatnio dużo się mówiło tylko o tym, że Lasy Państwowe drzewa wycinają, że drzewa znikają z Polski, ale tak naprawdę okazuje się, że w miejsce tych wyciętych pojawia się mnóstwo nowych nasadzeń – powiedział Patryk Michalski, dziennikarz Polskiego Radia w trakcie sadzenia w Nadleśnictwie Celestynów.

Lesistość Polski systematycznie rośnie i dziś przekracza 29%, co oznacza, że niemal jedna trzecia powierzchni kraju jest pokryta lasami. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o ponad 1,8 mln hektarów.

– Nauka przez bezpośrednie doświadczenie jest najlepsza. Takie akcje to moment, kiedy można skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Wielu uczestników mówi wprost: „Nie wiedziałem, że to tak wygląda” – podkreśla dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która sadziła „Las Na Nowe 100-lecie” w Celestynowie pod Warszawą.

Leśnicy odnawiają las zwyczajowo dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Coraz większy udział (około 20%), w odnowieniach mają odnowienia naturalne, czyli takie, w których las odnawia się sam, z nasion okolicznych drzew. To rozwiązanie jest szczególnie cenne z przyrodniczego punktu widzenia. Dobór sadzonych gatunków nie jest przypadkowy – zależy od typu siedliska, gleby oraz dostępności wody. W jednych regionach dominuje sosna, w innych sadzi się więcej gatunków liściastych, jak dąb, buk czy lipa.

W niektórych nadleśnictwach sadzenia są już zakończone, w innych trwają.