Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości kulturowej, naukowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej. Na terenie Nadleśnictwa Gniezno pomnikami przyrody ożywionej są głównie pojedyncze drzewa oraz ich grupy. Na terenie obrębu Skorzęcin znajduje się 21 pomnikowych dębów w wieku ok. 300 lat, w obrębie Popowo Podleśne 7 ponad 200 letnich dębów, dąb 150-letni oraz sosna czarna i świerk pospolity „ Albin" o imponującym obwodzie 345 cm.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Komunikat Nadleśnictwa Gniezno - 21.08.2024

Komunikat Nadleśnictwa Gniezno - 21.08.2024

Komunikat Nadleśnictwa Gniezno 21.08.2024.

     Nadleśnictwo Gniezno informuje, że pożar jaki wybuchł w dniu 17.08.2024 roku w okolicach Cielimowa strawił powierzchnię 20,70 ha upraw leśnych, młodników i fragmentów drzewostanów średnich klas wieku. Obecnie Nadleśnictwo Gniezno dokonuje szacowania strat oraz planowania prac zmierzających do odtworzenia drzewostanów na całej powierzchni pogorzeliska.

     Nadleśnictwo podkreśla, że ponowne wprowadzenie upraw leśnych na obszarze dotkniętym pożarem będzie wymagało okresu karencji. Odłożenie działań uprzątających i odnowienia lasu wynika bezpośrednio z wyjałowienia biologicznego gleby, która musi odbudować się w sposób naturalny oraz z zagrożenia dla nowo wprowadzanych sadzonek gatunków lasotwórczych od grzybów występujących na powierzchniach dotkniętych pożarem. Szczególnym zagrożeniem jest przyczepka falista, groźna choroba gatunków iglastych, która wywoływana jest przez grzyba Rhizyna undulata Fr.  Posiadana wiedza wskazuje, że w przypadku zbyt wczesnego wprowadzenia młodego pokolenia lasu przyczepka falista może doprowadzić do całkowitego zamarcia młodych drzewek sosny zwyczajnej i zniweczenia włożonego wysiłku.

    Wobec powyższego Nadleśnictwo Gniezno apeluje do wszystkich Mieszkańców Ziemi Gnieźnieńskiej i do wszystkich miłośników lasu o cierpliwość. Informujemy, że wszystkie niezbędne prace zostaną wykonane we właściwym czasie, a LAS powróci na całej powierzchni strawionej żywiołem.