Wydawca treści Wydawca treści

Cennik sadzonek w 2024 roku

W załączeniu Zarządzenie nr 72/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno z dnia 23.10.2024 r. w sprawie ustalenia cen sprzedaży detalicznej sadzonek

Szczegóły w załączeniu.

Decyzja dot.cennika detalicznego oraz zarządzenie w sprawie zasad sprzedaży drewna w 2024 r.

W załączeniu decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno 1/2024 w sprawie cennika detalicznego oraz zarządzenie nr 8/2024 w sprawie zasad sprzedaży drewna

W załącznikach poniżej znajdują się: 1. Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno 1/2024 w sprawie cennika detalicznego. 2. Zarządzenie nr 8/2024 w sprawie zasad sprzedaży drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożar lasu w Cielimowie

Pożar lasu w Cielimowie

W dniu 17.08.2024 r. w godzinach popołudniowych w lasach Nadleśnictwa Gniezno w miejscowości Cielimowo powstał pożar.

    Pożar został zaliczony do kategorii dużych ponieważ objął powierzchnię około 21 ha terenów leśnych. Pożar jest jednym z największych pożarów w historii Nadleśnictwa Gniezno. Największy pożar o powierzchni 118 ha miał miejsce w 1992 r. na terenie leśnictwa Nowaszyce w miejscowości Karniszewo. Był to "czarny rok" dla Lasów Państwowych, czas w którym miały miejsce katastrofalne pożary w Puszczy Noteckiej, w Kuźni Raciborskiej gdzie spaliło się kilka tysięcy hektarów lasów.    

    W akcji gaszenia wzięło udział łącznie dwadzieścia trzy zastępy straży pożarnych, państwowej i ochotniczej. W akcji uczestniczyły jednostki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Gniezna i Komendy Powiatowej PSP we Wrześni, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Niechanowa, Żydowa, Czerniejewa, Trzuskołonia, Mnichowa, Witkowa, Marzenina, Węgierek, Łubowa, Modliszewa, Zdziechowej i Strzyżewa Smykowego. Do akcji gaśniczej wysłano samoloty PZL M18 Dromader z Leśnych Baz Lotniczych, jeden z dyrekcji poznańskiej i dwa samoloty z dyrekcji toruńskiej. Z uwagi na przechodzące w okolicy Ostrowa burze, drugi Dromader dyrekcji poznańskiej nie mógł jednak wystartować, dlatego na pomoc wysłano samoloty z dyrekcji toruńskiej. Wykonano tego dnia 14 zrzutów wody z samolotów. Każdy z samolotów może zabrać ponad 2000 litrów wody, a następnie zrzucić ją na pożar.
Pożar został opanowany pod wieczór jednak akcja trwała dalej ponieważ zabezpieczano granice pożaru i powstające kolejne źródła ognia. Akcja dogaszania pożarzyska była kontynuowana następnego dnia a o skali trudności świadczy ponowne użycie samolotów gaśniczych do walki z podnoszącym się ogniem. Pożarzysko wymaga stałej obserwacji prowadzonej przez osoby dozorujące a także z użyciem drona nadleśnictwa. Po zakończeniu akcji, nadleśnictwo przeprowadzi dokładne szacowanie szkód, analizę podjętych działań i próbę ustalenia przyczyny pożaru.

   Pożar zniszczył około 21 ha uprawy sosnowo-dębowej w wieku 6 lat założonej kosztem i staraniem Nadleśnictwa na terenach poklęskowych powstałych po huraganie z 2017 r. Efekty naszej pracy zostały unicestwione w bardzo krótkim  czasie.  

   Ogień został zgłoszony do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej przez osoby postronne, za co bardzo dziękujemy. Większość pożarów jest zgłaszana właśnie przez osoby przebywające w lesie, co pozwala na szybkie podjęcie działań ratowniczych i zwykle stłumić je w zarodku. Niestety za większość pożarów świadomie bądź przypadkiem odpowiedzialny jest człowiek, stąd nasz apel o zachowanie ostrożności w lesie.  

Dziękujemy strażakom, policji, 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu za możliwość lądowania i zaopatrzenie wodne dla samolotów LBL i wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie akcji.