Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Fot. archiwum RDLP Poznań

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.


Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Instrukcja urządzania lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Komunikat Nadleśnictwa Gniezno - 21.08.2024

Komunikat Nadleśnictwa Gniezno - 21.08.2024

Komunikat Nadleśnictwa Gniezno 21.08.2024.

     Nadleśnictwo Gniezno informuje, że pożar jaki wybuchł w dniu 17.08.2024 roku w okolicach Cielimowa strawił powierzchnię 20,70 ha upraw leśnych, młodników i fragmentów drzewostanów średnich klas wieku. Obecnie Nadleśnictwo Gniezno dokonuje szacowania strat oraz planowania prac zmierzających do odtworzenia drzewostanów na całej powierzchni pogorzeliska.

     Nadleśnictwo podkreśla, że ponowne wprowadzenie upraw leśnych na obszarze dotkniętym pożarem będzie wymagało okresu karencji. Odłożenie działań uprzątających i odnowienia lasu wynika bezpośrednio z wyjałowienia biologicznego gleby, która musi odbudować się w sposób naturalny oraz z zagrożenia dla nowo wprowadzanych sadzonek gatunków lasotwórczych od grzybów występujących na powierzchniach dotkniętych pożarem. Szczególnym zagrożeniem jest przyczepka falista, groźna choroba gatunków iglastych, która wywoływana jest przez grzyba Rhizyna undulata Fr.  Posiadana wiedza wskazuje, że w przypadku zbyt wczesnego wprowadzenia młodego pokolenia lasu przyczepka falista może doprowadzić do całkowitego zamarcia młodych drzewek sosny zwyczajnej i zniweczenia włożonego wysiłku.

    Wobec powyższego Nadleśnictwo Gniezno apeluje do wszystkich Mieszkańców Ziemi Gnieźnieńskiej i do wszystkich miłośników lasu o cierpliwość. Informujemy, że wszystkie niezbędne prace zostaną wykonane we właściwym czasie, a LAS powróci na całej powierzchni strawionej żywiołem.