Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Fot. archiwum RDLP Poznań

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.


Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Instrukcja urządzania lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las Pamięci Jana Pawła II

Las Pamięci Jana Pawła II

Lasy Pamięci Jana Pawła II, to inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”.

Leśnicy z Nadleśnictwa Gniezno wraz zaproszonymi gośćmi: Robertem Popkowskim radnym, wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marzeną Dyc-Rewers Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gniezna, Arturem Hańczakiem Wójtem gminy Mieleszyn, przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie wspólnie posadzili las w Leśnictwie Nowaszyce.

Lasy Pamięci Jana Pawła II, to inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”. Posadzony 28 kwietnia 2023 roku las ma szczególne znaczenie, jest wyrazem szacunku i wdzięczności wobec Jana Pawła II, jak również symbolicznym zakończeniem prac związanych z odnawianiem powierzchni leśnej, katastrofalnie zniszczonej podczas huraganu w 2017 roku. Uszkodzeniu uległo wtedy około 4 600 ha drzewostanów. Las Pamięci Jana Pawła II, to ostatni fragment z 2270 ha lasów posadzonych w miejscu doszczętnie zniszczonych drzewostanów.

„Niech dla was ten wiatr będzie także symbolem życia i zmagania się z uderzeniami, które przychodzą na człowieka od zewnątrz i od wewnątrz."

Ten cytat z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w czasie mszy Św. odprawionej dla rodzin w Szczecinie, 11 czerwca 1987, został umieszczony na tablicy upamiętniającej piątkową akcję sadzenia. Nowy las już rośnie.

Ogrom uszkodzeń ukazuje jedynie pozostała otwarta przestrzeń, na której zaczynają się zielenić młode drzewka. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie tu ponownie stał dorodny, zdrowy las.