Aktualności Aktualności

Powrót

Akcja obrączkowania bocianów

Akcja obrączkowania bocianów

W dniu 28 czerwca zakończyliśmy tegoroczny sezon obrączkowania gatunków ptaków objętych ochroną strefową.

Tego dnia w Leśnictwie Wólka wykwalifikowany arborysta Paweł Oleszkiewicz w bezpieczny sposób przetransportował 4 młode bociany czarne z gniazda na ziemię, gdzie zostały zaobrączkowane przez Michała Białka, członka Komitetu Ochrony Orłów.

fot. D.Cierplikowski

Tegoroczna, obfitująca w wodę wiosna sprzyjała tak bogatemu przychówkowi tego gatunku. Ze względu na dietę złożoną głównie z ryb i płazów, bocian czarny jest szczególnie wrażliwy na brak wody w sezonie lęgowym (jej deficyt może wpłynąć nawet na rezygnację ptaków z podjęcia próby lęgu).

fot. D.Cierplikowski

Dzięki ochronie strefowej w lasach, liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400 – 1600 par i mimo, że wykazuje oznaki stabilizacji, nadal jest to gatunek bardzo nieliczny. Hajstra (dawna nazwa bociana czarnego) zakłada gniazda na starych drzewach, w pobliżu obfitujących w pokarm strumieni, bagien, stawów rybnych i łąk.

fot. D.Cierplikowski

W okresie lęgowym jest ptakiem bardzo skrytym i pomimo sporych rozmiarów udaje mu się często po cichutku oddalić, zanim zostanie dostrzeżony przez człowieka.

fot. P.Oleszkiewicz

Zaopatrzone w obrączki młode boćki po wylocie z gniazda do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej (3-4 rok życia) będą zwiedzać świat, aby następnie zająć terytorium, znaleźć odpowiednie drzewo na gniazdo i razem ze swoją połówką założyć własną rodzinę. Nie życzymy im połamania skrzydeł, ale za to trzymamy mocno kciuki 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy