Aktualności Aktualności

Powrót

Na pomoc bielikowi

Na pomoc bielikowi

Szczęśliwie zakończyła się akcja ratowania bielika znalezionego na terenie leśnictwa Skorzęcin w Nadleśnictwie Gniezno.

Informacja o osłabionym bieliku przebywającym nieopodal Jeziora Skorzęcińskiego dotarła do leśniczego Pawła Jareckiego w godzinach popołudniowych 22 marca. Niezrywający się do lotu, wyraźnie osowiały bielik został zabezpieczony i trafił do stacji badawczej PZŁ w Czempiniu do ośrodka hodowli i rehabilitacji ptaków drapieżnych, gdzie otrzymał fachową opieką.

Pozostawiony w lesie byłby narażony na atak ze strony drapieżników lub niechybną śmierć z powodu postępującego osłabienia. Przyczyną osłabienia było najprawdopodobniej zatrucie. Rehabilitacja trwała półtora miesiąca.

Z początkiem maja bielik był już na tyle silny, że postanowiono przywrócić go naturze.

Wyleczona samica bielika wróciła do lasów skorzęcińskich 6 maja. Ptak zaobrączkowany w Czempiniu przez dr. hab.Tadeusza Mizerę z UP w Poznaniu został już na miejscu zaopatrzony w nadajnik. Założony przez Dariusza Anderwalda (prezesa Komitetu Ochrony Orłów) nadajnik, umożliwi obserwację dalszych losów bielika oraz rozpoznanie zajmowanego przez niego terytorium.

Bielik wzbił się do lotu po czym odleciał do pobliskich zadrzewień, gdzie jeszcze przebywał przez dłuższy czas zanim zdecydował się kontynuować lot. Teraz, po tygodniu od tego wydarzenia, prowadzone obserwacje potwierdzają dobrą formę ptaka i jego wyraźną aktywność.

Do szczęśliwego zakończenia tej nietypowej akcji przyczyniło się szybkie podjęcie działań i profesjonalna pomoc, którą otrzymała chora samica.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy