Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Głównym zagrożeniem dla naszych lasów są pożary leśne. Pożary lasów nie powstają same z siebie. Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka.

Są to podpalenia (42%)  lub nieostrożność osób dorosłych (48%). Rzadką ich przyczyną są zjawiska naturalne: np. wyładowania atmosferyczne (od uderzenia piorunu powstaje ok. 1% pożarów lasu).
Niszczące działanie ognia i inne nieodpowiednie zachowanie się w lesie rozmyślne lub przypadkowe wpływa ujemnie zarówno na cały ekosystem leśny jak  i na poszczególne elementy.
W spalonym lub uszkodzonym przez pożar lesie zamiera życie pożyteczne owady, ptaki ,giną zwierzęta, zniszczeniu ulega roślinność będąca naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze.
Potrzeba wielu dziesiątków lat, dużych nakładów pracy i pieniędzy, aby odtworzyć las w miejsce tego, który ogień strawił.
W okresie zagrożenia pożarowego tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98% pożarów leśnych na terenie RDLP Poznań działa system monitorowania zagrożenia pożarowego lasu.
W skład tego systemu wchodzą punkty meteorologiczne, w których dokonuje się pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej umożliwiających określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu przy czym:

0    oznacza brak zagrożenia
1    zagrożenie małe
2    zagrożenie średnie
3    zagrożenie duże

W zależności od jego wartości leśnicy podejmują odpowiednie przedsięwzięcia ochronne do walki z pożarami.

Gdy pożar lasu już powstanie jego wykryciu, alarmowaniu i zwalczaniu służą:
►   system obserwacji naziemnej wykrywania pożarów leśnych ( dostrzegalnie 
       przeciwpożarowe,  punkty obserwacji telewizyjnej,  patrole naziemne
►   powietrzne siły lotnicze (samoloty i śmigłowce)  do patrolowania i zwalczania
       pożarów
►   Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne(PAD) w każdym nadleśnictwie  i  RDLP
►   siły i środki własne Lasów  Państwowych 

Czasem zdarza się , że podczas długotrwałej suszy  gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu.
Taki zakaz chroni nie tylko las przed pożarem ale także wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych.

Pamiętajmy zatem aby ochronić lasy przed pożarami duże znaczenie ma odpowiednie zachowanie się każdego z nas w lesie lub jego okolicy, a przede wszystkim przestrzeganie zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w jego sąsiedztwie.

Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.
Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

Leśnicy liczą na współpracę ze społeczeństwem zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż, nadleśnictwo lub właściciela lasu.

Las żyje dla Ciebie. Możesz w nim wypoczywać i regenerować siły nie naruszając jego harmonii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Odzyskujesz – zyskujesz”

„Odzyskujesz – zyskujesz”

„Odzyskujesz – zyskujesz” to akcja zorganizowana w ramach Gnieźnieńskich Dni Recyklingu w ramach której zaproszono mieszkańców Gniezna do oddania makulatury.

Na gnieźnieńskim rynku 12 czerwca można było oddać makulaturę, przekazać nakrętki na cel charytatywny oraz wspomóc darami schronisko dla zwierząt. Akcję zorganizowano dzięki współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno. Mieszkańcy Gniezna przynosili i przywozili makulaturę na gnieźnieński rynek by w zamian otrzymać nasiona roślin łąkowych oraz sadzonkę drzewa, krzewu lub kwiatu. Stosy makulatury powiększały się dość szybko i mimo deszczowej pogody zebrano około 2 ton makulatury. W czasie akcji uzbierano również 120 kg nakrętek w ramach charytatywnej zbiórki oraz karmę dla zwierząt przebywających w gnieźnieńskim schronisku. W ramach akcji gnieźnianie mogli dowiedzieć się o środkach na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację budynku informacyjną w ramach programu "Czyste powietrze”. Tą cenną akcję wsparł URBIS, Miejski Ośrodek Kultury, firma WTÓRJAN BIS i Drukarnią Majorczyk.