Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Głównym zagrożeniem dla naszych lasów są pożary leśne. Pożary lasów nie powstają same z siebie. Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka.

Są to podpalenia (42%)  lub nieostrożność osób dorosłych (48%). Rzadką ich przyczyną są zjawiska naturalne: np. wyładowania atmosferyczne (od uderzenia piorunu powstaje ok. 1% pożarów lasu).
Niszczące działanie ognia i inne nieodpowiednie zachowanie się w lesie rozmyślne lub przypadkowe wpływa ujemnie zarówno na cały ekosystem leśny jak  i na poszczególne elementy.
W spalonym lub uszkodzonym przez pożar lesie zamiera życie pożyteczne owady, ptaki ,giną zwierzęta, zniszczeniu ulega roślinność będąca naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze.
Potrzeba wielu dziesiątków lat, dużych nakładów pracy i pieniędzy, aby odtworzyć las w miejsce tego, który ogień strawił.
W okresie zagrożenia pożarowego tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98% pożarów leśnych na terenie RDLP Poznań działa system monitorowania zagrożenia pożarowego lasu.
W skład tego systemu wchodzą punkty meteorologiczne, w których dokonuje się pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej umożliwiających określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu przy czym:

0    oznacza brak zagrożenia
1    zagrożenie małe
2    zagrożenie średnie
3    zagrożenie duże

W zależności od jego wartości leśnicy podejmują odpowiednie przedsięwzięcia ochronne do walki z pożarami.

Gdy pożar lasu już powstanie jego wykryciu, alarmowaniu i zwalczaniu służą:
►   system obserwacji naziemnej wykrywania pożarów leśnych ( dostrzegalnie 
       przeciwpożarowe,  punkty obserwacji telewizyjnej,  patrole naziemne
►   powietrzne siły lotnicze (samoloty i śmigłowce)  do patrolowania i zwalczania
       pożarów
►   Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne(PAD) w każdym nadleśnictwie  i  RDLP
►   siły i środki własne Lasów  Państwowych 

Czasem zdarza się , że podczas długotrwałej suszy  gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu.
Taki zakaz chroni nie tylko las przed pożarem ale także wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych.

Pamiętajmy zatem aby ochronić lasy przed pożarami duże znaczenie ma odpowiednie zachowanie się każdego z nas w lesie lub jego okolicy, a przede wszystkim przestrzeganie zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w jego sąsiedztwie.

Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.
Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

Leśnicy liczą na współpracę ze społeczeństwem zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż, nadleśnictwo lub właściciela lasu.

Las żyje dla Ciebie. Możesz w nim wypoczywać i regenerować siły nie naruszając jego harmonii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las Pamięci Jana Pawła II

Las Pamięci Jana Pawła II

Lasy Pamięci Jana Pawła II, to inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”.

Leśnicy z Nadleśnictwa Gniezno wraz zaproszonymi gośćmi: Robertem Popkowskim radnym, wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marzeną Dyc-Rewers Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gniezna, Arturem Hańczakiem Wójtem gminy Mieleszyn, przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie wspólnie posadzili las w Leśnictwie Nowaszyce.

Lasy Pamięci Jana Pawła II, to inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”. Posadzony 28 kwietnia 2023 roku las ma szczególne znaczenie, jest wyrazem szacunku i wdzięczności wobec Jana Pawła II, jak również symbolicznym zakończeniem prac związanych z odnawianiem powierzchni leśnej, katastrofalnie zniszczonej podczas huraganu w 2017 roku. Uszkodzeniu uległo wtedy około 4 600 ha drzewostanów. Las Pamięci Jana Pawła II, to ostatni fragment z 2270 ha lasów posadzonych w miejscu doszczętnie zniszczonych drzewostanów.

„Niech dla was ten wiatr będzie także symbolem życia i zmagania się z uderzeniami, które przychodzą na człowieka od zewnątrz i od wewnątrz."

Ten cytat z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w czasie mszy Św. odprawionej dla rodzin w Szczecinie, 11 czerwca 1987, został umieszczony na tablicy upamiętniającej piątkową akcję sadzenia. Nowy las już rośnie.

Ogrom uszkodzeń ukazuje jedynie pozostała otwarta przestrzeń, na której zaczynają się zielenić młode drzewka. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie tu ponownie stał dorodny, zdrowy las.