Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Wynikiem tak drastycznej zmiany układu siedlisk jest fakt, że znaczna część drzewostanów 68% powierzchni jest częściowo zgodna z aktualnie określonymi siedliskami. Tak znaczący udzał drzewostanów częściowo zgodnych z siedliskiem wynika z braku w składzie dęba jako gatunku panującego. Aby zmienić powyższy układ zapoczątkowano przebudowę części drzewostanów niezgodnych z siedliskiem przez wprowadzanie podsadzeń dębem, bukiem i świerkiem w drzewostanach młodszych klas wieku. Znaczna część powierzchni leśnej Nadleśnictwa Gniezno około 50% znajduje się na zalesionych gruntach porolnych. Zalesienia te były prowadzone głównie w okresie powojennym. Fakt ten ma istotny wpływ na stukturę wiekową drzewostanów Nadleśnictwa. Około 60% powierzchni leśnej to drzewostany w przedziale wiekowym 20-60 lat. Znajduje to odzwierciedlenie w układzie sortymentowym - 70% pozyskiwanego drewna stanowi drewno średniowymiarowe, którego pozyskanie jest kosztowne w stosunku do cen uzyskanych ze sprzedaży 1 m3 drewna. Taki układ wiekowy determinuje efektywność ekonomiczną Nadleśnictwa. Typy rębni W gospodarstwie zrębowym zasadniczym rodzajem rębni jest rębnia zupełna pasowa Ib z szerokością pasa zrębowego do 60m i powierzchnią zrębu do 4ha. Na siedlisku LMśw w celu przebudowy litych drzewostanów sosnowych na mieszane w miarę możliwości projektowano rębnię gniazdową zupełną IIIa o szerokości pasa manipulacyjnego do 100m i powierzchni do 6ha. W drzewostanach, w których istnieje odnowienie naturalne lub sztuczne lub istnieją możliwości jego uzyskania pod osłoną drzewostanu zastosowano rębnie złożone IIb (częściowa pasowa) lub IIIb (gniazdowa częściowa).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Aby powrócił las...

Aby powrócił las...

To już trzecia jesień podczas której wykonywane są intensywne prace związane z sadzeniem lasu na powierzchniach zniszczonych podczas huraganu w 2017 roku.

Zniszczonych doszczętnie zostało wówczas ok. 2150 ha lasu w nadzorze Nadleśnictwa Gniezno. Prace związane z sadzeniem lasu rozpoczęliśmy już w 2018 roku, sadząc 15 ha. W kolejnym roku las posadziliśmy na 531 ha. Prace te wykonywane są w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy to panują najlepsze warunki przyrodnicze do sadzenia drzewek.

W roku 2019 mogliśmy liczyć na czynny udział wielu chętnych osób, które nas w tych pracach wspomagały. Niestety obecny trudny czas związany z pandemią, nie umożliwia nam kontynuowanie tych działań. Mimo, to akcja sadzenia lasu trwa i tej wiosny na terenie naszego nadleśnictwa posadziliśmy drzewka na powierzchni 324 ha, a podczas aktualnie trwających nasadzeń planujemy zwiększyć tą powierzchnię o kolejne 220 ha lasu.

Aby jednak las mógł ponownie pojawić się na uprzątniętych, pohuraganowych powierzchniach, potrzeba jeszcze wielu lat intensywnej pracy związanej z pielęgnacją i ochroną posadzonych upraw.