Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Po III rewizji Urządzania Lasu nastąpiła znaczna zmiana struktury siedlisk, a co za tym idzie typów rębni. W latach 1988-1997 Nadleśnictwo wykonało rębnie złożone na powierzchni 25 ha, a na lata 1998-2007 powierzchnia zaplanowana przez urządzanie wzrosła do 559 ha.

Wynikiem tak drastycznej zmiany układu siedlisk jest fakt, że znaczna część drzewostanów 68% powierzchni jest częściowo zgodna z aktualnie określonymi siedliskami. Tak znaczący udzał drzewostanów częściowo zgodnych z siedliskiem wynika z braku w składzie dęba jako gatunku panującego. Aby zmienić powyższy układ zapoczątkowano przebudowę części drzewostanów niezgodnych z siedliskiem przez wprowadzanie podsadzeń dębem, bukiem i świerkiem w drzewostanach młodszych klas wieku. Znaczna część powierzchni leśnej Nadleśnictwa Gniezno około 50% znajduje się na zalesionych gruntach porolnych. Zalesienia te były prowadzone głównie w okresie powojennym. Fakt ten ma istotny wpływ na stukturę wiekową drzewostanów Nadleśnictwa. Około 60% powierzchni leśnej to drzewostany w przedziale wiekowym 20-60 lat. Znajduje to odzwierciedlenie w układzie sortymentowym - 70% pozyskiwanego drewna stanowi drewno średniowymiarowe, którego pozyskanie jest kosztowne w stosunku do cen uzyskanych ze sprzedaży 1 m3 drewna. Taki układ wiekowy determinuje efektywność ekonomiczną Nadleśnictwa. Typy rębni W gospodarstwie zrębowym zasadniczym rodzajem rębni jest rębnia zupełna pasowa Ib z szerokością pasa zrębowego do 60m i powierzchnią zrębu do 4ha. Na siedlisku LMśw w celu przebudowy litych drzewostanów sosnowych na mieszane w miarę możliwości projektowano rębnię gniazdową zupełną IIIa o szerokości pasa manipulacyjnego do 100m i powierzchni do 6ha. W drzewostanach, w których istnieje odnowienie naturalne lub sztuczne lub istnieją możliwości jego uzyskania pod osłoną drzewostanu zastosowano rębnie złożone IIb (częściowa pasowa) lub IIIb (gniazdowa częściowa).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Inwestycja drogowa Nadleśnictwa Gniezno na drodze gminnej

Inwestycja drogowa Nadleśnictwa Gniezno na drodze gminnej

W dniu 15.07.2020 r. Nadleśnictwo Gniezno przekazało Gminie Mieleszyn przebudowaną drogę gminną Mielno – Dębłowo, przebiegającą przez tereny poklęskowe na terenie leśnictw Nowaszyce i Kowalewko.

Koszt robót zrealizowanych wyniósł ogółem ponad 2 mln zł, koszty zostały sfinansowane z Funduszu Leśnego. W oficjalnym zakończeniu inwestycji uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego i samorządowcy, wśród nich: Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno – Pan Michał Michalak, Sekretarz Nadleśnictwa Gniezno – Pan Andrzej Gross, Leśniczy Leśnictwa Nowaszyce - Pan Włodzimierz Jankowski, Specjalista Służby Leśnej  Nadleśnictwa Gniezno – Pan Paweł Zapała, Wójt Gminy Mieleszyn – Pan Artur Hańczak, Przewodniczący Rady Gminy Mieleszyn – Pan Adam Pilarowski, Radny Rady Gminy Mieleszyn i Leśniczy Leśnictwa Kowalewko – Pan Wojciech Cegiel oraz podinspektor ds. działalności gospodarczej, inwestycji i planowania przestrzennego Gminy Mieleszyn Agnieszka Skalska.

Huragan , który 11 sierpnia 2017 roku przeszedł przez tereny nadleśnictwa spowodował niespotykaną wcześniej klęskę. W wyniku jego niszczycielskiej siły uszkodzonych zostało 6100 ha, czyli ponad 30 % lasów nadleśnictwa Gniezno, w tym całkowicie zniszczonych aż 2100 hektarów. Najbardziej, bo aż w 70-80 proc. powierzchni, ucierpiały leśnictwa Kowalewko i  Nowaszyce.

Zakończenie prac związanych z uprzątaniem powalonych przez huragan drzew umożliwiło przeprowadzenie inwestycji drogowej polegającej na wykonaniu nakładki mineralno-bitumicznej na długości 3, 8km drogi. Wykonano również pobocza tłuczniowe, rowy dwustronne, mijanki w ilości 10 szt. oraz bariery energochłonne i oznakowanie pionowe i poziome drogi.

Usuwanie skutków tej potężnej klęski potrwa jeszcze do 2023 roku. Zniszczone powierzchnie leśne zostały już uprzątnięte. Teraz na powierzchniach przygotowanych do posadzenia nowego pokolenia lasu prowadzone są prace odnowieniowe, czyli sadzenie około 19 mln drzew. Nowe założone uprawy leśnej (młody las) wymagać będą troski oraz znacznego nakładu pracy związanego z pracami pielęgnacyjnymi oraz pracami ochronnymi przed zniszczeniami powodowanymi przez zwierzynę leśną, owadami, jak również zagrożeniami ze strony różnych patogenów chorobotwórczych.