Asset Publisher Asset Publisher

Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy

W sobotę 20 grudnia na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Choinki Jedynki 2014

Choinki Jedynki 2014

Dnia 11.12.2014 roku Gniezno było kolejnym przystankiem na trasie XII edycji ,,Choinek Jedynki”. Celem akcji było zebranie funduszy na potrzeby Fundacji Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” oraz Fundacji ,,Pro Artis’’. Akcja ta objęta jest honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej- Anny Komorowskiej.

Ogłoszenie - prace leśne 2015

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie „Usługi z zakresu gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Gniezno w 2015 roku”.

Dzierżawa gruntów rolnych - ogłoszenie o przetargu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych.

OGŁOSZENIE - PRACE LEŚNE 2015

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na usługi z zakresu gospodarki leśnej w 2015 r.
Wyjazd szkoleniowy

Wyjazd szkoleniowy

W dniach 8 - 11 października br. pracownicy Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata

30 września br. na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata zorganizowana przy współudziale Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno.
Dąb Wolności

Dąb Wolności

Dnia 29 września 2014 roku na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Wolności. Posadzenie Dębu Wolności odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Miało ono na celu upamiętnienie 25-tej rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Magazyn Szkółka Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz Nadleśnictwo Gniezno”

Ogłoszenie o zamówieniu - Magazyn Szkółka Leśna Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz.

Ogłoszenie o sprzedaży

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno na podstawie art. 40a, ust. 9, ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2011 r., Nr 12, poz.59 z późn. zm.) ogłasza n/w nieruchomość - pustostan do sprzedaży na zasadach preferencyjnych dla pracowników i byłych pracowników Lasów Państwowych.

Wiata - ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski Nadleśnictwo Gniezno”.
Rodzinny Rajd Rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy

Dnia 24.05.2014r. przy współpracy z Nadleśnictwem Gniezno, Kołem Łowieckim „Krzyżówka” w Witkowie, Kołem Łowieckim „Leśnik” w Skorzęcinie i Stowarzyszeniem „Światowid”, Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

Ogłoszenie - miejsca parkingowe

OGŁOSZENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Ogłoszenie - budowa wiaty edukacyjnej

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski.
Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ul. Wrzesińska 83 62-200 Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony S-2717- 4/2014 na wykonanie zadania pn. „Wykonanie remontów 11 szt. miejsc postoju na terenie Nadleśnictwa Gniezno”.

Inspektor nadzoru inwestorskiego - ogłoszenie

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zapytania ofertowego na zadanie pn.Pełnienie obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego dla zadania pn.: „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”.

Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”
Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

W dniach 5-6 maja br. w hali sportowej Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu "OAZA" odbył się IX Finałowy Turniej Leśników w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora RDLP w Poznaniu.
Szkolenie terenowe

Szkolenie terenowe

W dniu 30 kwietnia br. pracownicy terenowi Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w zorganizowanym szkoleniu z zakresu "Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej - FSC".
Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

29 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbyły się eliminacje IV edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"
Wielki Papieski Festyn Radości

Wielki Papieski Festyn Radości

27 kwietnia 2014 r. Nadleśnictwo Gniezno włączyło się w zorganizowany przez Urząd Miejski w Gnieźnie "Wielki Papieski Festyn Radości". Festyn odbył się z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.
Ogłoszenie

Ogłoszenie

Przetarg nieograniczony - rejestratory

Ogłoszenie

Inspektor nadzoru inwestorskiego
Święto lasu

Święto lasu

4 kwietnia na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się druga edycja akcji zalesieniowej
Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

28 marca pożegnaliśmy leśniczego leśnictwa Kowalewko, który po 45 latach pracy z dniem 01.04.2014 r. odszedł na zasłużoną emeryturę.

Ogłoszenie

Przebudowa drogi leśnej pożarowej
KONKURS Drewno jest wspaniałe

KONKURS Drewno jest wspaniałe

Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie na przedmiot użytkowy lub artystyczny wykonany z drewna pt. "Drewno jest wspaniałe".
XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

Serdecznie witamy w XIV edycji konkursu EKOLIDER za rok szkolny 2013/2014. Mamy nadzieję, że tegoroczna formuła konkursu usatysfakcjonuje zarówno pedagogów jak i bezpośrednich uczestników konkursu.
Weryfikacja umiejętności pilarzy

Weryfikacja umiejętności pilarzy

7 marca 2014 r. na terenie Leśnictwa Stary Dwór zorganizowane zostało szkolenia dla drwali-pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. "Pracuję bezpiecznie - BHP przy pozyskaniu i zrywce drewna" .
„Spiżarnia leśnych zwierząt”

„Spiżarnia leśnych zwierząt”

Dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli od wielu lat pamiętają o swoich leśnych przyjaciołach. W trosce o leśne zwierzęta przywiozły karmę zbierana w ramach akcji „Spiżarnia leśnych zwierząt”.

Konsultacje społeczne

Nadleśnictwa Gniezno ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych w celu wyznaczenia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Historia Nadleśnictwa Gniezno

Historia Nadleśnictwa Gniezno

Historia Nadleśnictwa Gniezno została zapoczątkowana 1974 roku przystąpieniem przez ówczesnego nadleśniczego Nadleśnictwa Czerniejewo pana Ignacego Sawilskiego, działającego z upoważnienia dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Poznaniu, do prac organizacyjnych związanych z powołaniem Nadleśnictwa z siedzibą w Gnieźnie.

Z dniem pierwszego stycznia 1975 r. z połączenia  czterech nadleśnictw: Czerniejewa, Nekli, Popowa Podleśnego i Skorzęcina utworzono  Nadleśnictwo Gniezno z siedzibą w Gnieźnie przy ul. Sienkiewicza 12a. 

W nadleśnictwie funkcjonowały cztery obręby leśne,  którymi zarządzali nadleśniczowie terenowi: w  Czerniejewie pan Bronisław Roszak, w Nekli  pan Hugo Augustyn, w Popowie Podleśnym pan Romuald Wyjatek, a w Skorzęcinie pan Mirosław Barczak.

Nadleśnictwo  Czerniejewo, którego lasy weszły w roku 1975 w skład nadleśnictwa Gniezno, to przede wszystkim lasy państwowe byłego Nadleśnictwa Czeszewo oraz lasy byłych majątków ziemskich, wśród których na szczególną uwagę zasługują obszary leśne ordynacji Skórzewskich. Nadleśnictwo to funkcjonowało już w okresie międzywojennym, ponownie odrodziło się po zakończeniu II wojny światowej. W  jego skład  wchodziło 5 leśnictw: Czachurki, Linery, Iwno, Rakowo i Promno.

Nadleśnictwo Nekla, to w przeszłości lasy państwowe Nadleśnictwa Czeszewo oraz lasy dużych majątków ziemskich, rodzin Mycielskich i Żółtowskich.  W latach 1945-1948 funkcjonowało pod nazwą Nadleśnictwo Marzelewo, a od 1948 jako nadleśnictwo Nekla.  Podzielone  było na leśnictwa: Daniele, Dzikowy Bór, Słomówko, Podstolice, Gułtowy, Milkarowo, Podgaj oraz Szkółka Zadrzewieniowa Dębina.

Nadleśnictwo  Popowo Podleśne utworzone w 1952 roku funkcjonowało do roku 1966 jako nadleśnictwo Mielno. W skład nadleśnictwa wchodziły leśnictwa Brody, Gołaźnia i Kowalewko,  które przeszły z Nadleśnictwa Gołąbki oraz z gruntów przekazanych przez Państwowy Fundusz Ziemski, leśnictwo Nowaszyce, Zakrzewo i leśnictwo Pustachowo (obecnie Las Miejski) przyłączone z Nadleśnictwa Czerniejewo .

Nadleśnictwo  Skorzęcin stanowiły większości lasy państwowe już od 1821 roku. Pierwszy plan gospodarczy sporządzony został w 1850 roku. Pierwsze udokumentowane urządzanie dla lasów skorzęcińskich odbyło się w 1860  roku.  Rewizja główna miała miejsce w roku 1881, następna prawdopodobnie okresowa w 1894 i ostatnia główna odbyła się w 1913 roku. Na podstawie operatu urządzenia lasu z 1925 roku Nadleśnictwo Skorzęcin podzielone było na 7 leśnictw: Radłowo-leśne, Dolina, Hutka, Popielarze, Raszewo – leśne, Stary Dwór i Krzyżówka.  W latach 1925-1974 Nadleśnictwo Skorzęcin podlegało reorganizacją i zmieniały się w tym czasie nazwy i granice leśnictw. Ostatecznie w chwili likwidacji podzielone było na leśnictwa: Piłka, Popielarze, Hutka, Smolniki, Stary Dwór, Krzyżówka, Dolina i Wólka. 

Powstałe w 1975 roku Nadleśnictwo Gniezno administrowało na  32 tys. ha, a na pierwszego nadleśniczego powołano pana Ignacego Sawilskiego, funkcje zastępcy sprawował  pan Witold Warlich, a na  głównego księgowego  pana Bogdan Mąka.  

W roku 1977 r. na stanowisko  nadleśniczego powołany został pan Zbigniew Fonrobert,a stanowisko głównego księgowego od tego roku do roku 1984 pełniła pani Kazimiera Nowaczyk.

Funkcje nadleśniczego terenowego w obrębie Popowo Podleśne pełnili kolejno pan Romuald Wyjątek, pani Genowefa Sokołowska, pan Tomasz Kaczmarek  oraz pan Andrzej Kiszkarewicz.

W obrębie Nekla na miejsce nadleśniczego terenowego Augustyna Hugo, który przeszedł na emeryturę, w 1976 roku powołano pana Mariana Michalaka .

W 1979 roku, w ramach reorganizacji granic, do Nadleśnictwa Gniezno przyłączono Leśnictwo Orchowo będące do tej pory w administracji Nadleśnictwa Miradz.

Po reorganizacji w roku 1985 r. Nadleśnictwo Gniezno zostało podzielone na dwie samodzielne jednostki, z obrębów Nekla i Czerniejewo utworzono Nadleśnictwo Czerniejewo, natomiast obręby Popowo Podleśne i Skorzęcin  pozostały administracji  Nadleśnictwa Gniezno.   

 Siedziba Nadleśnictwa Gniezno zmieniała się trzykrotnie, z ul. Sienkiewicza 12, przeniesiona została na ul. Reymonta 13, aby ostatecznie osiąść w grudniu 1991 roku   przy ulicy Wrzesińskiej 83 .

W okresie tym funkcje nadleśniczego sprawowali kolejno  do roku 1991  pan Zbigniew Fonrobert,       a następnie do roku 2003 pan Andrzej Kiszkarewicz i od  lipca 2003 roku  do dnia dzisiejszego pan Michał Michalak.

 W okresie tym reorganizacji ulegały poszczególne leśnictwa:

Utworzono Gospodarstwo Szkółkarskie „Powidz"  oraz leśnictwa: Skorzęcin i Brzozowo. Likwidacji uległy natomiast leśnictwa Radłowo i Popielarze oraz w 2011 roku , w ramach optymalizacji, leśnictwa Brzozowo, Orchowo, Krzyżówka i Gołaźnia. 

Obecnie w skład nadleśnictwa wchodzi 12  leśnictw: Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski i Zakrzewo na terenie obrębu Popowo Podleśnie oraz Stary Dwór, Piłka, Skorzęcin, Hutka, Dolina, Smolniki i Wólka na terenie obrębu Skorzęcin.

Obecnie nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni 19,5 tys. ha,  na terenie dwóch powiatów: gnieźnieńskiego i słupeckiego oraz na terenie 14 gmin i miasta Gniezno, zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 1395 km2.