Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Głównym zagrożeniem dla naszych lasów są pożary leśne. Pożary lasów nie powstają same z siebie. Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka.

Są to podpalenia (42%)  lub nieostrożność osób dorosłych (48%). Rzadką ich przyczyną są zjawiska naturalne: np. wyładowania atmosferyczne (od uderzenia piorunu powstaje ok. 1% pożarów lasu).
Niszczące działanie ognia i inne nieodpowiednie zachowanie się w lesie rozmyślne lub przypadkowe wpływa ujemnie zarówno na cały ekosystem leśny jak  i na poszczególne elementy.
W spalonym lub uszkodzonym przez pożar lesie zamiera życie pożyteczne owady, ptaki ,giną zwierzęta, zniszczeniu ulega roślinność będąca naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze.
Potrzeba wielu dziesiątków lat, dużych nakładów pracy i pieniędzy, aby odtworzyć las w miejsce tego, który ogień strawił.
W okresie zagrożenia pożarowego tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98% pożarów leśnych na terenie RDLP Poznań działa system monitorowania zagrożenia pożarowego lasu.
W skład tego systemu wchodzą punkty meteorologiczne, w których dokonuje się pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej umożliwiających określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu przy czym:

0    oznacza brak zagrożenia
1    zagrożenie małe
2    zagrożenie średnie
3    zagrożenie duże

W zależności od jego wartości leśnicy podejmują odpowiednie przedsięwzięcia ochronne do walki z pożarami.

Gdy pożar lasu już powstanie jego wykryciu, alarmowaniu i zwalczaniu służą:
►   system obserwacji naziemnej wykrywania pożarów leśnych ( dostrzegalnie 
       przeciwpożarowe,  punkty obserwacji telewizyjnej,  patrole naziemne
►   powietrzne siły lotnicze (samoloty i śmigłowce)  do patrolowania i zwalczania
       pożarów
►   Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne(PAD) w każdym nadleśnictwie  i  RDLP
►   siły i środki własne Lasów  Państwowych 

Czasem zdarza się , że podczas długotrwałej suszy  gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu.
Taki zakaz chroni nie tylko las przed pożarem ale także wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych.

Pamiętajmy zatem aby ochronić lasy przed pożarami duże znaczenie ma odpowiednie zachowanie się każdego z nas w lesie lub jego okolicy, a przede wszystkim przestrzeganie zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w jego sąsiedztwie.

Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.
Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

Leśnicy liczą na współpracę ze społeczeństwem zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż, nadleśnictwo lub właściciela lasu.

Las żyje dla Ciebie. Możesz w nim wypoczywać i regenerować siły nie naruszając jego harmonii.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Gniezno

Nadleśnictwo Gniezno

Tereny Nadleśnictwa Gniezno to najstarszy historycznie region kraju związany z początkami Państwa Polskiego. Historia osadnictwa na tym obszarze sięga już VIII wieku. Przebiega tutaj szlak Piastowski www.szlakpiastowski.com.pl będący jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce.

Grunty Nadleśnictwa Gniezno położone są w województwie wielkopolskim, na terenie dwóch powiatów: gnieźnieńskiego www.powiat-gniezno.pl oraz słupeckiego www.powiat.islupca.pl. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa wynosi 19.635 ha, powierzchnia lasów 18.520 ha, w tym powierzchnia lasów ochronnych 16.480 ha. Lasy ochronne (glebochronne, wodochronne i masowego wypoczynku) stanowią 91.1% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Lesistość Nadleśnictwa wynosi 14,9%. Nadleśnictwo Gniezno prowadzi gospodarkę leśną na terenie dwóch obrębów: Popowo Podleśne (L-ctwa: Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski, Zakrzewo) oraz Skorzęcin (L-ctwa: Stary Dwór, Piłka, Skorzęcin, Hutka, Smolniki, Dolina, Wólka). Tereny Nadleśnictwa Gniezno to najstarszy historycznie region kraju związany z początkami Państwa Polskiego. Historia osadnictwa na tym obszarze sięga już VIII wieku. Przebiega tutaj szlak Piastowski www.szlakpiastowski.com.pl będący jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. W zasięgu granic administracyjnych Nadleśnictwa Gniezno znajduje się szereg obiektów zabytkowych: grodziska stożkowe nad jeziorem Powidzkim i w Jankowie Dolnym, zabytkowe budynki i dwory w okolicznych wsiach:Niechanowo, Orchowo, Osówiec, Powidz, Skorzęcin, Jankowo Dolne, Folwark Piaski. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są: Katedra i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Wielkopolski Park Etnograficznyw Dziekanowicach oraz Ostrów Lednicki. Liczne muzea, skanseny, a także obiekty o charakterze archeologicznym stanowią atrakcje podkreślające historyczno-kulturowy charakter regionu.