Wydawca treści
Ekosystemy reprezentatywne
Na terenie Nadleśnictwa Gniezno zgodnie z wymogiem Certyfikatu Dobrej Gospodarki Leśnej FSC® wyznaczono ekosystemy reprezentatywne.
Ekosystemy reprezentatywne są wyznaczane w ramach kryterium 6.4 Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce. W ramach danego obszaru, reprezentatywne przykłady istniejących ekosystemów są zachowywane w stanie naturalnym, stosownie do zakresu działań gospodarczych oraz unikalnego charakteru danych zasobów, a także zaznaczone na mapach.
Zarządzający lasami o dużych powierzchniach wyznacza, zachowuje i zaznacza na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów (tzw. ekosystemy referencyjne, Representative Sample Areas).
Na obszarach ekosystemów reprezentatywnych nie prowadzi się prac gospodarczych.
Na terenie Nadleśnictwa Gniezno wyznaczono następujące drzewostany reprezentatywne:
Użytek ekologiczny-58,89 ha
Strefy ochrony całorocznej ptaków - 34 ha;
Siedliska przyrodnicze w stanie zachowania A -134,27 ha;
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania B i C - 49,79 ha;
Grunty pozostawione do naturalnej sukcesji - 51,41 ha;
Drzewostany cenne przyrodniczo - 234,05 ha;
Bagna - 318,7 ha;
Bory i lasy bagienne - 10,77 ha;
Kępy 250,86 ha
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości kulturowej, naukowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej. Na terenie Nadleśnictwa Gniezno pomnikami przyrody ożywionej są głównie pojedyncze drzewa oraz ich grupy. Na terenie obrębu Skorzęcin znajduje się 21 pomnikowych dębów w wieku ok. 300 lat, w obrębie Popowo Podleśne 7 ponad 200 letnich dębów, dąb 150-letni oraz sosna czarna i świerk pospolity „ Albin" o imponującym obwodzie 345 cm.