Asset Publisher Asset Publisher

Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy

W sobotę 20 grudnia na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Choinki Jedynki 2014

Choinki Jedynki 2014

Dnia 11.12.2014 roku Gniezno było kolejnym przystankiem na trasie XII edycji ,,Choinek Jedynki”. Celem akcji było zebranie funduszy na potrzeby Fundacji Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko” oraz Fundacji ,,Pro Artis’’. Akcja ta objęta jest honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej- Anny Komorowskiej.

Ogłoszenie - prace leśne 2015

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie „Usługi z zakresu gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Gniezno w 2015 roku”.

Dzierżawa gruntów rolnych - ogłoszenie o przetargu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych.

OGŁOSZENIE - PRACE LEŚNE 2015

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na usługi z zakresu gospodarki leśnej w 2015 r.
Wyjazd szkoleniowy

Wyjazd szkoleniowy

W dniach 8 - 11 października br. pracownicy Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata

30 września br. na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata zorganizowana przy współudziale Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Nadleśnictwa Gniezno.
Dąb Wolności

Dąb Wolności

Dnia 29 września 2014 roku na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Wolności. Posadzenie Dębu Wolności odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Miało ono na celu upamiętnienie 25-tej rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Magazyn Szkółka Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz Nadleśnictwo Gniezno”

Ogłoszenie o zamówieniu - Magazyn Szkółka Leśna Powidz

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę magazynu ze stanowiskiem do mycia sprzętu i urządzeń ochrony roślin na terenie Szkółki Leśnej Powidz.

Ogłoszenie o sprzedaży

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno na podstawie art. 40a, ust. 9, ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2011 r., Nr 12, poz.59 z późn. zm.) ogłasza n/w nieruchomość - pustostan do sprzedaży na zasadach preferencyjnych dla pracowników i byłych pracowników Lasów Państwowych.

Wiata - ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Budowa wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski Nadleśnictwo Gniezno”.
Rodzinny Rajd Rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy

Dnia 24.05.2014r. przy współpracy z Nadleśnictwem Gniezno, Kołem Łowieckim „Krzyżówka” w Witkowie, Kołem Łowieckim „Leśnik” w Skorzęcinie i Stowarzyszeniem „Światowid”, Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

Ogłoszenie - miejsca parkingowe

OGŁOSZENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

Ogłoszenie - budowa wiaty edukacyjnej

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony na budowę wiaty edukacyjnej z częścią socjalną na terenie Leśnictwa Las Miejski.
Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Miejsca postoju - ogłoszenie o zamówieniu

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno ul. Wrzesińska 83 62-200 Gniezno ogłasza przetarg nieograniczony S-2717- 4/2014 na wykonanie zadania pn. „Wykonanie remontów 11 szt. miejsc postoju na terenie Nadleśnictwa Gniezno”.

Inspektor nadzoru inwestorskiego - ogłoszenie

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zapytania ofertowego na zadanie pn.Pełnienie obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego dla zadania pn.: „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”.

Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gniezno informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pn. „Przebudowa drogi leśnej pożarowej nr 19 w Leśnictwie Hutka Nadleśnictwo Gniezno”
Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

Zwycięstwo Nadleśnictwa Gniezno

W dniach 5-6 maja br. w hali sportowej Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu "OAZA" odbył się IX Finałowy Turniej Leśników w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora RDLP w Poznaniu.
Szkolenie terenowe

Szkolenie terenowe

W dniu 30 kwietnia br. pracownicy terenowi Nadleśnictwa Gniezno wzięli udział w zorganizowanym szkoleniu z zakresu "Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej - FSC".
Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

Konkurs "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"

29 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbyły się eliminacje IV edycji międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie "YPEF - Młodzież w Lasach Europy"
Wielki Papieski Festyn Radości

Wielki Papieski Festyn Radości

27 kwietnia 2014 r. Nadleśnictwo Gniezno włączyło się w zorganizowany przez Urząd Miejski w Gnieźnie "Wielki Papieski Festyn Radości". Festyn odbył się z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.
Ogłoszenie

Ogłoszenie

Przetarg nieograniczony - rejestratory

Ogłoszenie

Inspektor nadzoru inwestorskiego
Święto lasu

Święto lasu

4 kwietnia na terenie leśnictwa Las Miejski odbyła się druga edycja akcji zalesieniowej
Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

Zasłużony odpoczynek po 45 latach pracy

28 marca pożegnaliśmy leśniczego leśnictwa Kowalewko, który po 45 latach pracy z dniem 01.04.2014 r. odszedł na zasłużoną emeryturę.

Ogłoszenie

Przebudowa drogi leśnej pożarowej
KONKURS Drewno jest wspaniałe

KONKURS Drewno jest wspaniałe

Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie na przedmiot użytkowy lub artystyczny wykonany z drewna pt. "Drewno jest wspaniałe".
XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

XIV edycja Konkursu EKOLIDER 2013/2014

Serdecznie witamy w XIV edycji konkursu EKOLIDER za rok szkolny 2013/2014. Mamy nadzieję, że tegoroczna formuła konkursu usatysfakcjonuje zarówno pedagogów jak i bezpośrednich uczestników konkursu.
Weryfikacja umiejętności pilarzy

Weryfikacja umiejętności pilarzy

7 marca 2014 r. na terenie Leśnictwa Stary Dwór zorganizowane zostało szkolenia dla drwali-pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. "Pracuję bezpiecznie - BHP przy pozyskaniu i zrywce drewna" .
„Spiżarnia leśnych zwierząt”

„Spiżarnia leśnych zwierząt”

Dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli od wielu lat pamiętają o swoich leśnych przyjaciołach. W trosce o leśne zwierzęta przywiozły karmę zbierana w ramach akcji „Spiżarnia leśnych zwierząt”.

Konsultacje społeczne

Nadleśnictwa Gniezno ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych w celu wyznaczenia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Choinka dla życia: podaruj krew, odbierz świąteczne drzewko

Choinka dla życia: podaruj krew, odbierz świąteczne drzewko

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas miłości, bliskości oraz wzajemnego obdarowywania. W tym wyjątkowym okresie zastanawiamy się także jaką choinkę wybrać. Honorowi Dawcy Krwi mogą otrzymać świąteczne drzewko w podziękowaniu za ofiarowaną krew. Już czwarty raz Lasy Państwowe przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Wszystkim, którzy 18 grudnia 2024 r. oddadzą krew w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, leśnicy podziękują, wręczając świąteczne, „żywe” drzewko.

W poprzednich edycjach akcji, każdego roku leśnicy przekazali ok. 5 tysięcy świątecznych drzewek honorowym dawcom krwi. Podobnie jak w ubiegłych latach, akcja odbędzie się w wielu punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz w innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie:

www.choinkadlazycia.pl

– Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który wielu z nas czeka przez cały rok. To dni pełne rodzinnej atmosfery, które chcemy spędzić wśród bliskich, ciesząc się sobą i oddając świątecznym tradycjom, wśród których choinka zajmuje szczególne miejsce. Święta to też czas refleksji i dzielenia się swoimi przemyśleniami. Zanim jednak  podzielimy się opłatkiem, możemy również podzielić się krwią – stanowiącą najcenniejszy dar, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi. Dar, który może uratować komuś życie. Dla nas, leśników, niesienie wsparcia wszystkim tym, którzy jej potrzebują stanowi element misji, która przyświeca każdemu z nas w codziennej pracy – podsumował Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można sztucznie wyprodukować. Jest potrzebna każdego dnia, nie tylko w sytuacjach zagrożenia życia, ale też w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadną inną substancją – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączały do grona honorowych dawców krwi i niosły bezinteresowną pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

– Cieszę się, że kolejny raz społeczność leśników otacza wdzięcznością wyjątkową grupę społeczną – honorowych dawców krwi. Podziękowania za ofiarowaną honorowo krew w postaci żywego drzewka z pewnością umilą krwiodawcom ten szczególny bożonarodzeniowy czas spędzany w gronie najbliższych. Zaangażowanie Lasów Państwowych w promowanie honorowego krwiodawstwa jest przykładem wysokiej odpowiedzialności społecznej, czynienia dobra i współpracy w ramach ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Wierzę, że świąteczna akcja Choinka dla życia przyczyni się do pozyskania nowych honorowych dawców krwi oraz samej krwi, tak bardzo potrzebnej do niesienia pomocy pacjentom – powiedział Sebastian Twaróg, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

***

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki

  • wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
  • waga co najmniej 50 kilogramów,
  • w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi

  • trzeba być wyspanym i wypoczętym,
  • trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji),
  • należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek,
  • wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem),
  • ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
  • mieć przy sobie dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać

Samo pobranie 450 ml krwi pełnej (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak zanim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do honorowego oddania krwi, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

 

 

Skąd się biorą choinki?

Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych.. Lasy Państwowe nie pozyskują choinek na uprawach leśnych albo w podszytach, czyli niższych piętrach lasu. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „tradycyjny” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. Wiele nadleśnictw, w ramach akcji „Choinkobranie” umożliwia zainteresowanym wybór drzewka bezpośrednio w terenie, gdzie można je sobie samemu wybrać i wyciąć. Dzięki temu, że choinki są pozyskiwane „na bieżąco”, ograniczana jest do minimum liczba niewykorzystanych drzewek. W bieżącym roku, w akcję włączyły się m.in. niektóre nadleśnictwa z terenu RDLP we Wrocławiu oraz inicjator akcji – Nadleśnictwo Gdańsk.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?

– Gałązki choinkowe mogą przydać się w ogrodzie. W całości, jako osłona przed przymrozkami, albo rozdrobnione - w formie zrębków, stanowiąc naturalny nawóz dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby (np. borówki amerykańskiej, azalii, różaneczników, itp.). Zastosowań tych jest naprawdę wiele i ewaluowały one na przestrzeni lat. Dawniej wierzchołek świerkowej choinki był wykorzystywany w kuchni i robiono z niego tzw. firletkę, czyli mątewkę przydatną podczas gotowania np. zup czy sosów. Warto też poeksperymentować i pozwolić sobie na „degustację choinki” w określonych formach.

 - Tu chciałabym uwrażliwić, że chodzi o takie drzewko bożonarodzeniowe, które wzrastało z dala od szeroko pojętej chemii (tzn. bez nawożenia oraz rosnące w otoczeniu zieleni – czyli w lesie). Fanom naturalnych aromatów mogą posmakować małe pączki, rosnące na gałązkach świerka. Konsystencja ich jest podobna do gumy do żucia, a smak lekko kwaskowy. Zawierają one ponadto sporo witaminy C. Natomiast gałązki można wykorzystać na kilka sposobów, np. jako dodatek do herbaty.

Z suszonym jabłkiem, plasterkiem pomarańczy i miodem taki wywar z pewnością będzie wyjątkowo smakować. Napój pozytywnie może wpłynąć na naszą odporność, zwłaszcza gdy borykamy się z przeziębieniami. Wywar z gałązek świerkowych może też działać kojąco w trakcie kąpieli. W kosmetyce dość często spotyka się produkty, w których składzie znajdziemy komponenty pochodzące z drzew iglastych (np. maść sosnowa, sole i olejki do kąpieli). Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań „poświątecznej” choinki, a jeśli już chcemy coś z niej „przyrządzić” to pamiętajmy, że drzewko musi pochodzić
z pewnego źródła. Naturalnie wyhodowane drzewko z lasu można wykorzystać naprawdę na wiele sposobów
 – wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (RDLP).

Jeśli zaś nie chcemy eksperymentować z choinką po świętach, pozostanie nam tradycyjna forma utylizacji. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy wówczas takie drzewko zostawić przy koszu na odpady. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny.