Asset Publisher Asset Publisher

Lasy HCVF

Posiadanie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu Certyfikatu Dobrej Gospodarki Leśnej FSC® zobowiązuje wszystkie podległe jej nadleśnictwa do identyfikacji lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF (ang. High Conservation Value Forests).

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej FSC®, przyznawany dla zarządzających lasami zgodnie z określonymi zasadami i kryteriami. Zasady te obejmują m.in. przestrzeganie regulacji prawnych danego kraju, racjonalne czerpanie korzyści z lasu, ochronę przyrody i bioróżnorodności leśnej, ochronę lasów o szczególnej wartości, jak i przestrzeganie zasad współpracy z lokalną ludnością.

W celu osiągnięcia zgodności ze standardami FSC jesteśmy zobowiązani do wyznaczania lasów o wysokiej wartości, które występują na terenie RDLP w Poznaniu. Na wskazanych obszarach działania gospodarcze będą dostosowane do wymogów ochrony wartości takich lasów. Obszary te będziemy desygnować jako "Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (z ang. High Conservation Value Forests - HCVF)".

Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) w Polsce zostały opracowane przez Związek Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC-Polska".

Kategorie lasów HCVF, które występują w Nadleśnictwie Gniezno:

HCVF 1. Lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych: HCVF 1.1. Obszary chronione:

HCVF 1.1. a) Lasy w rezerwatach przyrody - 0 ha,

HCVF 1.1. b) Lasy w parkach krajobrazowych – 8136,19 ha,

HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków – 201,72 ha;

HCVF 3.1. Ekosystemy leśne skrajnie rzadkie i ginące w skali Europy – 22,68 ha;

HCVF 3.2. Ekosystemy leśne rzadkie i zagrożone w skali Europy – 176,32 ha;

HCVF 4.1. Lasy wodochronne (z wyłączeniem wykonanych i planowanych rębni zupełnych) – 8742,03 ha;

HCVF 4.2. Lasy glebochronne – 62,83 ha;

HCVF 6. Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności

Kategoria HCVF 6 kategoria obejmuje lasy ważne kulturalnie, przyrodniczo, ekonomicznie lub religijnie dla społeczności lokalnych, w których zlokalizowane są wszelkie elementy dziedzictwa kulturowego, np.:

miejsca pamięci narodowej,

stare nieczynne cmentarze,

mogiły,

krzyże pamiątkowe,

miejsca kultu religijnego,

stanowiska archeologiczne,

grodziska,

pomniki przyrody,

ścieżki edukacyjne.

Kategoria ta wyznaczana jest po uzyskaniu opinii lokalnych społeczności, w procesie konsultacji społecznych.

 

Uwagi i propozycje lasów HCVF prosimy zgłaszać załączonym poniżej formularzem zgłaszania propozycji w ramach konsultacji społecznych na adres mailowy Nadleśnictwa Gniezno: gniezno@poznan.lasy.gov.pl

 

Osobami do kontaktu w sprawie identyfikacji lasów HCVF są:

z ramienia Nadleśnictwa Gniezno – Karolina Łachowska, tel. 61 426 46 11 , e-mail: karolina.lachowska@poznan.lasy.gov.pl;

z ramienia RDLP w Poznaniu - Marlena Kowalkowska, tel. 061 668 44 36, e-mail: marlena.kowalkowska@poznan.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Oferta skupu gruntów

Oferta skupu gruntów

Nadleśnictwo Gniezno ogłasza, że jest zainteresowane kupnem gruntów leśnych oraz rolnych przeznaczonych do zalesienia

NADLEŚNICTWO GNIEZNO OGŁASZA,

że w oparciu o Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 79, z dnia 30 grudnia 2021r,, jest zainteresowanekupnem gruntów leśnych oraz rolnych przeznaczonych do zalesienia położonych w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa.

Wnioski z ofertą sprzedaży gruntów należy składać bezpośrednio w siedzibie Nadleśnictwa Gniezno, ul. Wrzesińska 83, 62-200 Gniezno, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres: gniezno@poznan.lasy.gov.pl

Wniosek winien zawierać następujące informacje:

1. Lokalizację gruntów, w tym numer działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, oraz gminę;

2. Wypis z ewidencji gruntów i budynków wskazujący powierzchnię gruntów oraz rodzaj użytku ewidencyjnego;

3. W przypadku gruntów rolnych potwierdzenie od właściwego terytorialnie urzędu gminy o przeznaczeniu gruntów do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;

4. Numer Księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.

Każdy zakup gruntów poprzedzony będzie oceną przydatności nieruchomości dla prowadzenia gospodarki leśnej, względem warunków wskazanych w Art. 37 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (Dz.U. z 2022 poz. 672) oraz oceną stanu prawnego nieruchomości, tj. ewentualnych obciążeń, sporów granicznych, praw własności itp.

Nadleśnictwo podkreśla, że zakup gruntów leśnych lub rolnych przeznaczonych do zalesienia może odbyć się za cenę nie wyższą od wartości określonej przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.