Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych

Obszary Natura 2000

Na terenie Nadleśnictwa Gniezno znajduje się Obszar Natura 2000 PLH 300026 „Pojezierze Gnieźnieńskie" .

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Maluchy z obrączkami

Maluchy z obrączkami

Sezon obrączkowania 2023 zakończony

Zakończyliśmy sezon obrączkowania naszych gatunków strefowych: bielika i bociana czarnego.

W mijającym sezonie lęgowym tylko dwie pary bielików przystąpiły do lęgów, natomiast zaobrączkować udało się potomstwo jednej pary - 1 młodego bielika. W przypadku bociana czarnego aż trzy młode (pochodzące z jednego gniazda) zostały zaopatrzone w obrączki. Wszystkie młode ptaki otrzymały po 2 obrączki (metalową i plastikową) z unikalnym kodem umożliwiającym późniejszą identyfikację ptaków w terenie.

Przy okazji dokonano pomiarów wagi, długości dzioba, skrzydeł oraz ogona. Obrączkowanie przeprowadzili członkowie Komitetu Ochrony Orłów: Michał Białek, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Paweł Oleszkiewicz, wykwalifikowany arborysta.

 fotografie M. Białek, P. Oleszkiewicz