Wydawca treści
Program "Zanocuj w lesie"
Informacja o programie "Zanocuj w lesie"
Nadleśnictwo Gniezno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.
Decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych na obszarze programu "Zanocuj w lesie", zgodnie z warunkami zawartymi w Regulaminie korzystania z obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie".
Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android) lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z :
- regulaminem korzystania z obszaru pragramu "Zanocuj w lesie"
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu
- Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.
- Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa.
Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres: karol.stube@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
karol.stube@poznan.lasy.gov.pl tel. 660 796 151
Prosimy o wypełnienie ankiety.
Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów
Najnowsze aktualności
Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna
Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna
W dniu 23.02.2023 r. w Leśnictwie Piłka zorganizowano ósmą edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”.
W trakcie szkolenia przedstawiono zebranym statystykę wypadków w leśnictwie w 2022 r., dwa z nich omówiono szczegółowo. Przypomniano także obowiązujące zasady BHP przy przygotowaniu stanowiska roboczego pilarza oraz omówiono parametry pniaków pozostających po ścince drzew.
Pan Krzysztof Wypychowski – wykwalifikowany ratownik medyczny omówił zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pozyskaniu i zrywce drewna.
W trakcie weryfikacji na pozycji zrębowej oceniano zarówno przygotowanie pilarza pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).
W rywalizacji pilarze zaprezentowali wysoki poziom przygotowania, zarówno pod względem umiejętności praktycznych, jak i wiedzy związanej z prawidłową ścinką, zgodną z zasadami BHP.
Najlepszy okazał się p. Tomasz Dolata (ZUL M.Grochowiak), drugie miejsce zajął p. Marek Bagrowski (ZUL „ZRĄB”), a trzecie p. Mariusz Lipiński (ZUL „ZRĄB”).
W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podkreślił bardzo wysoki poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy, co odzwierciedliło się w uzyskanych wynikach weryfikacji.
Szkolenie zakończyło się wręczeniem dyplomów, nagród i upominków oraz ciepłym posiłkiem przy ognisku.