Wydawca treści Wydawca treści

Program "Zanocuj w lesie"

Informacja o programie "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Gniezno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.

Decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych na obszarze programu "Zanocuj w lesie", zgodnie z warunkami zawartymi w Regulaminie korzystania z obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie".

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie  oraz z poziomu aplikacji Mbdl  (android) lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z :

1. regulaminem korzystania z obszaru pragramu "Zanocuj w lesie"

2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu 

Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu

4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.

Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

5. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków

6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

a. terminy polowań zbiorowych

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa.

Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres: karolina.lachowska@poznan.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

karolina.lachowska@poznan.lasy.gov.pl  tel. 784 567 178

Prosimy o wypełnienie ankiety.

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna

Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna

W dniu 23.02.2023 r. w Leśnictwie Piłka zorganizowano ósmą edycję szkolenia dla drwali – pilarzy realizujących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Gniezno pn. „Bezpieczne techniki i technologie pracy przy pozyskaniu i zrywce drewna”.

W trakcie szkolenia przedstawiono zebranym statystykę wypadków w leśnictwie w 2022 r., dwa z nich omówiono szczegółowo. Przypomniano także obowiązujące zasady BHP przy przygotowaniu stanowiska roboczego pilarza oraz omówiono parametry pniaków pozostających po ścince drzew.

Pan Krzysztof Wypychowski – wykwalifikowany ratownik medyczny omówił zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pozyskaniu i zrywce drewna.

W trakcie weryfikacji na pozycji zrębowej oceniano zarówno przygotowanie pilarza pod kątem BHP (środki ochrony osobistej, zachowanie zasad BHP), przygotowanie stanowiska roboczego jak i technikę ścinki (wybór metody, parametry pniaka, zachowanie kierunku obalania).

W rywalizacji pilarze zaprezentowali wysoki poziom przygotowania, zarówno pod względem umiejętności praktycznych, jak i wiedzy związanej z prawidłową ścinką, zgodną z zasadami BHP.

Najlepszy okazał się p. Tomasz Dolata (ZUL M.Grochowiak), drugie miejsce zajął p. Marek Bagrowski (ZUL „ZRĄB”), a trzecie p. Mariusz Lipiński (ZUL  „ZRĄB”).

W podsumowaniu Nadleśniczy Michał Michalak podkreślił bardzo wysoki poziom profesjonalizmu i przygotowania pilarzy, co odzwierciedliło się w uzyskanych wynikach weryfikacji.

Szkolenie zakończyło się wręczeniem dyplomów, nagród i upominków oraz ciepłym posiłkiem przy ognisku.