Wydawca treści
Ekosystemy reprezentatywne
Na terenie Nadleśnictwa Gniezno zgodnie z wymogiem Certyfikatu Dobrej Gospodarki Leśnej FSC® wyznaczono ekosystemy reprezentatywne.
Ekosystemy reprezentatywne są wyznaczane w ramach kryterium 6.4 Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce. W ramach danego obszaru, reprezentatywne przykłady istniejących ekosystemów są zachowywane w stanie naturalnym, stosownie do zakresu działań gospodarczych oraz unikalnego charakteru danych zasobów, a także zaznaczone na mapach.
Zarządzający lasami o dużych powierzchniach wyznacza, zachowuje i zaznacza na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów (tzw. ekosystemy referencyjne, Representative Sample Areas).
Na obszarach ekosystemów reprezentatywnych nie prowadzi się prac gospodarczych.
Na terenie Nadleśnictwa Gniezno wyznaczono następujące drzewostany reprezentatywne:
Użytek ekologiczny-58,89 ha
Strefy ochrony całorocznej ptaków - 34 ha;
Siedliska przyrodnicze w stanie zachowania A -134,27 ha;
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania B i C - 49,79 ha;
Grunty pozostawione do naturalnej sukcesji - 51,41 ha;
Drzewostany cenne przyrodniczo - 234,05 ha;
Bagna - 318,7 ha;
Bory i lasy bagienne - 10,77 ha;
Kępy 250,86 ha
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Mapy obszarów cennych przyrodniczo HCVF
Mapy obszarów cennych przyrodniczo HCVF
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF wyznaczane zgodnie z wymogami posiadanego certyfikatu FSC to lasy: Obszary chronione w rezerwatach i parkach narodowych,obszary chronione w parkach krajobrazowych, ostoje zagrożonych i ginących gatunków,kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej,makroregionalnej lub globalnej,ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące,marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej,ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy,lasy wodochronne,lasy glebochronne,lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności.
Ekosystemy reprezentatywne są wyznaczane w ramach kryterium 6.4 Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® w Polsce FSC-NSTD-FM-PL. W ramach danego obszaru, reprezentatywne przykłady istniejących ekosystemów są zachowywane w stanie naturalnym, stosownie do zakresu działań gospodarczych oraz unikalnego charakteru danych zasobów, a także zaznaczone na mapach.Zarządzający lasami o dużych powierzchniach wyznacza, zachowuje i zaznacza na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów (tzw. ekosystemy referencyjne, Representative Sample Areas). W pierwszej kolejności, jako ekosystemy referencyjne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Takie obszary, stosownie do ich planów są pozostawione bez ingerencji
w naturalnym stanie.